Ile dać na prezent pieniędzy do koperty?

Total
0
Shares
ile dać do koperty

Ile dać na prezent pieniędzy? To pytanie spędza sen z oczu większości praktykom. Jeśli chodzi o stawki cenowe prezentów lub ilości pieniędzy w kopertach, bywa różnie. Często takie pytania padają przy okazji chrztów, komunii czy ślubów.

Ile dać na prezent – ogólne zasady

Przeważnie daje się tyle, na ile kogoś stać.

Podając jednak jakieś konkretne kwoty mówi się, że: od pary znajomych około 300 – 400 złotych, od rodziny od 400 do 600 złotych. Jeśli chodzi o ślub, ważne jest by mieć na uwadze dodatkowe koszty dojazdu (jeśli uroczystość odbywa się na drugim końcu Polski) oraz to, czy młodzi „stawiają” nam nocleg. Generalnie przyjmuje się, że do koperty wsadzamy tyle ile Para Młoda lub rodzice dziecka (w przypadku Chrztu) na nas wydali (za tzw. talerzyk), czyli mniej więcej 400 złotych na parę. Jeśli ma się dzieci powinno dać się wtedy nawet 600 złotych. Jeśli jest się parą nastolatków 300 złotych. A jeśli studentem albo osobą niepracującą od 200 do 300 złotych. Gdy jesteśmy najbliższą rodziną państwa młodych, rodziców bądź świeżo upieczonego osiemnastolatka (babcia, dziadek, siostra, brat, chrzestni) nie powinno się schodzić poniżej 500 złotych. Rodzice zaś nie powinni dawać mniej niż 1000 złotych.

ile włożyć do koperty

Coraz więcej, ale lepiej nie oszukiwać

Z roku na rok Wesela, Chrzty, Komunie i inne większe uroczystości są coraz droższe w organizacji, co też trzeba wziąć pod uwagę. Możesz ewentualnie dać mniej i dokupić jakiś prezent. Proszę cię tylko o jedno: nie wsadzaj pociętych gazet do koperty dla niepoznaki, bo i o takich przypadkach słyszałam. Lepiej nie iść na czyjąś uroczystość niż dać taką „niespodziankę”, bo gdy prawda wyjdzie na jaw, będzie to zapamiętane na długie lata. Może tak się stać, gdyż większość uroczystości jest teraz rejestrowana na filmach video i na fotografiach. W ogóle jestem zwolenniczką podpisywania się pod wszystkim, co od nas pochodzi. Ślub i Wesele, Chrzciny oraz Komunia to okazje, przy, których można ofiarować prezent w postaci koperty a to, dlatego, że wiążą się z nowymi etapami w życiu. Na inne uroczystości polecam nieco inwencji twórczej. Osobiście zawsze miksuję – trochę do koperty i coś na pamiątkę od siebie.

Ile dać na prezent i jak zrobić to oryginalnie?

Nam znajomi na Ślub zapakowali, do przeźroczystej walizki, 100$ w jednodolarówkach – genialny i oryginalny pomysł. Było trochę problemów podobno, żeby je zwinąć i wsadzić do środka, a my musieliśmy nieco czekać w banku, aż pan przejrzy, czy to nie fałszywki, ale i tak uważam, że prócz złotej rybki w szklanej kuli do spełniania życzeń, był to jeden z najbardziej wyjątkowych prezentów jakie dostaliśmy tamtego dnia.

Powodzenia w liczeniu $$$  🙂

Artykuły podobne

Ślubny znaczek

Ślub to wielkie wyzwanie organizacyjne. Towarzyszy mu dodatkowo potężna presja, bo (podobno) bierze się go raz w życiu i wszystko musi być przygotowane, realizowane i wykonane z największą starannością. Oprócz…
Zobacz więcej