Płyty indukcyjne w naszych domach

Total
0
Shares

W polskich kuchniach są one sporą nowością, choć można zaobserwować rosnące zainteresowanie takim sprzętem. Na światowym rynku płyty indukcyjne mają jednak już dość długą historię. Pojawiły się w latach 70-tych XX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak większość urządzeń kuchennych, swą karierę zaczynały w restauracjach. Później stopniowo zaczęły pojawiać się w domach prywatnych. Szybko zyskały popularność jako urządzenia bezpieczne, wygodne i energooszczędne. Co warto wiedzieć na ich temat w dobie rosnącego zainteresowania takim rozwiązaniem?

Zalety i wady płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne to nic innego, jak szklana płyta oraz znajdujące się pod nią cewki indukcyjne. Zasada działania jest dość prosta. Na płycie, w zaznaczonym miejscu, należy postawić odpowiednie naczynie (produkowane specjalnie do takich płyt) ? i gotowe. Gdy na płycie znajdzie się naczynie ze stali ferromagnetycznej, cewki zaczynają wytwarzać w nim ciepło. To podstawowa zaleta płyty indukcyjnej. Nagrzewa się wnętrze naczynia, nie zaś sama płyta. Pozwala to na oszczędność energii oraz na zachowanie czystości w kuchni. Wszak dobrze wiemy, ile problemów wiązało się z drobinkami jedzenia opadającymi na gorący piecyk. Szybko przypalały się, zaś ich czyszczenie stawało się utrapieniem niejednej gospodyni. Dziś takie problemy powoli odchodzą do przeszłości. 
Nowoczesne i energooszczędne płyty indukcyjne nie są jednak dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Ich ceny są jeszcze dość wysokie, podobnie jak ceny produkowanych do nich naczyń. Osoby mniej zamożne raczej na taki wydatek pozwolić sobie nie mogą. Ze względu zaś na wytwarzające się pole magnetyczne w czasie gotowania nie mogą sobie na takie rozwiązanie pozwolić osoby korzystające z rozruszników serca. 

O czym musisz pamiętać kupując płytę indukcyjną? 

Jeśli decydujesz się na wyposażenie swej kuchni w taką płytę, musisz pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Wybór tych urządzeń jest już dość szeroki na polskim rynku, zaś w grupie czołowych producentów znajdują się takie firmy, jak Amica, Miele czy Teka. Przed zakupem sprawdź opinie na ich temat oraz porównaj ceny AGD. Są one bardzo zróżnicowane. Zadbaj również o to, by płyta została zainstalowana przez specjalistę. Pomoc sąsiada lub osiedlowej złotej rączki nie jest w przypadku takich płyt zalecana. To nowoczesna technologia, a w takich sytuacjach precyzyjny montaż odgrywa ważną rolę.

Artykuły podobne

Świecznik roślinny

    Wspaniały pomysł na dekorację stołu. Płożący się, zielony świecznik z mandallin.pl możemy kupić w ciemno. Oryginalne wykonanie, asymetryczność, a przy tym klasyczne piękno roślinnego motywu – zdecydowanie lepszy motyw…
Zobacz więcej ...