Prezenty w krajach arabskich

Total
1
Shares

W krajach arabskich zwyczaj wręczania prezentów jest bardzo powszechny i dobrze widziany. Arabowie lubią dawać prezenty i zwykle jeśli już to robią, mają gest. Jeśli otrzymamy prezent od Araba, dobrze jest również zrewanżować się podarunkiem. Jakie inne zasady obdarowywania oraz przyjmowania prezentów panują w krajach arabskich? Zapraszamy do lektury!

Wybierasz się na wakacje do Egiptu, Tunezji, Maroka? A może poznałeś na wakacjach Arabów, których chcesz zaprosić do Polski? Bez względu na to, czy to Ty będziesz gościem czy gospodarzem, warto abyś pamiętał, że zwyczaj wręczania prezentów jest mile widziany we wszystkich krajach arabskich. Aby uniknąć kulturowej wpadki, o którą niełatwo w relacjach z tak odmienną kulturą, należy poznać kilka podstawowych zasad.

Będąc gościem w krajach arabskich należy wykazać się szczególną dozą tolerancji i szacunku dla odmiennej kultury. Od turystów wymaga się, by dostosowali się oni do obwiązujących zasad. Oprócz wielu innych kwestii, warto zapoznać się również z etykietą prezentową, która dość mocno różni się od tej właściwej dla kultury europejskiej. Przede wszystkim w krajach arabskich przykłada się dużą wagę do wyboru prezentu. Raczej nie wręcza się bibelotów czy przedmiotów ot tak, byle dla zasady. Arabowie lubią złoto, srebro, kamienie szlachetne, porcelana, wyroby z kaszmiru, najnowsze zdobycze elektroniki oraz wysokiej jakości rękodzieło. Dobrym pomysłem na prezent może być również eleganckim kompas, który będzie pomocny w określeniu kierunku Mekki.

Fot. Konrad Moskwa/interia.pl

Czego nie należy wręczać w krajach arabskich?

W kulturze arabskiej obowiązuje wiele zasad, które dla nas Europejczyków mogą wydawać się bardzo odmienne lub wręcz dziwne. Oto niektóre z nich:

1. Nie wręczaj Arabowi prezentu jako pierwszy. Dopiero gdy sam zostaniesz obdarowany, możesz zrewanżować się upominkiem o podobnej wartości jak ten, który otrzymałeś.

2. Unikaj obrazków z ludźmi oraz zwierzętami. Islam zakazuje uwieczniania wizerunków ludzi i zwierząt. Szczególnie obrazki czy figurki z psami są niebezpieczne. Muzułmanie uznają bowiem psa za wierzę nieczyste. Podobnie sprawa ma się ze świniami. Zatem szczeniaczki, maskotki w formie piesków czy świnek czy inne gadżety w jakikolwiek sposób związane z tymi zwierzętami są absolutnie zakazane. Uwaga, dotyczy to również wyrobów ze świńskiej skóry.

3. Nigdy nie wręczaj prezentów żonie Araba oraz jego dzieciom. Nie jest to dobrze widziane. Oczywiście sytuacja można ulec zmianie, jeśli jesteście w bardzo dużej zażyłości i darzycie się głęboką przyjaźnią.

4. W krajach arabskich prezenty powinny być wręczane oraz przyjmowane prawą ręką lub jeśli to konieczne – oburącz. Lewa ręka uchodzi za nieczystą.

5. Idąc z wizytą do arabskiego domu, nigdy nie przynoś ze sobą jedzenia. Może to zostać odebrane jako aluzja do niegościnności gospodarzy, bowiem to po ich stronie leży przygotowanie poczęstunku dla gości. Wyjątkiem może być Egipt, gdzie kosz ze słodyczami czy innymi smakołykami będzie dobrym pomysłem.

6. Spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów jest zakazane w krajach arabskich, dlatego przynoszenie komuś w prezencie alkoholu czy cygar również nie będzie dobrze widziane. Niektórzy twierdzą, że należy unikać również perfum na bazie alkoholu.

7. Nie ofiarowuj Arabowi przedmiotów domowego użytku. Noże są szczególnie niemile widziane.

8. Unikaj wręczania tekstyliów, uchodzą one za zbyt osobiste.

Prezenty w relacjach biznesowych

Fot. platine.pl

W krajach arabskich, podobnie jak na całym świecie, istnieje zwyczaj wręczania prezentów w relacjach biznesowych. Nie jest on jednak traktowany jako obowiązkowy element biznesu. Prowadząc interesy z Arabami, w ramach prezentu warto obdarować ich rzeczami, charakterystycznymi dla naszego kraju. Pamiętajmy jednak, że alkohol jest absolutnie zakazany. W krajach arabskich dobrze widziane są wyroby z naszego rodzimego bursztynu czy kryształu górskiego. Uniwersalnym i bezpiecznym prezentem będą również albumy czy książki o Polsce, wypełnione zdjęciami polskich pól, lasów, wsi i innych pejzaży, tak egzotycznych dla Arabów. Upominek z Polski będzie przyjaznym gestem, który pozwoli przybliżyć Arabowi naszą kulturę.

Artykuły podobne