- Jeśli możesz, to wybieraj częściej pranie w chłodniejszej wodzie i oszczędzaj w ten sposób do 300 zł rocznie.
- Usypiaj lub hibernuj swój komputer, a zachowasz od 125 do 375 zł rocznie.Podłączaj urządzenia elektroniczne do listwy zasilającej, dzięki czemu będziesz mógł z łatwością wyłączyć wszystkie jednocześnie.
- Odsłaniaj żaluzje w słoneczne zimowe dni – światło słoneczne znacząco podniesie temperaturę w mieszkaniu.
- Zasłaniaj je na noc, dzięki czemu zachowasz ciepło w domu.Zadbaj o to, by opony Twojego samochodu były prawidłowo napompowane. Testy na Toyocie wykazały, że wydajność paliwa spada w sytuacji, gdy opony są słabo napompowane.
- Sprawdź, czy nie otrzymasz rabatu na zakup energooszczędnych urządzeń.
- Obniż temperaturę ogrzewania przed przyjściem gości o jeden lub dwa stopnie . W domu pełnym ludzi ciepło generowane jest przez ich ciała.
- Używaj diod elektroluminescencyjnych LED, które działają dłużej. Jeśli sam ogrzewasz w domu wodę, obniż jej temperaturę do takiej, którą rzeczywiście wykorzystujesz, często niepotrzebnie ogrzewamy wodę do wrzątku by potem i tak przy użyciu ochładzać ją zimną .Zaoszczędzisz w ten sposób energię.
- Uszczelnij stare okna i drzwi. To najlepszy sposób, by obniżyć koszty ogrzewania od 15% do 30%.
- Kontroluj oświetlenie na zewnątrz domu za pomocą regulatorów czasowych, by mieć pewność, że są one wyłączone w ciągu dnia. Zainstaluj światło na fotokomórkę by włączało się tylko podczas ruchu.
- W łazience zainstaluj natrysk o dużej wydajności, co pozwoli zaoszczędzić zużycie gorącej wody do 50%.
- Unowocześnij ubikację. Nowoczesne spłuczki pozwalają oszczędzać ponad 15000l wody rocznie!
- Odprowadzaj wodę ze zbiornika bojlera kilka razy w roku, by usunąć osad, co zwiększy wydajność urządzenia.
- Przenieś termostat z dala od okien i drzwi, a by przeciągi nie powodowały niepotrzebnej pracy systemu grzewczego. Zamykaj okna gdy odkręcasz kaloryfer,
- Pamiętaj o izolacji budynku. Szacuje się, że 80% starych budynków ma słabą izolację. Jeżeli jest ona wykonana prawidłowo, zaoszczędzisz nawet 10% na rachunkach za ogrzewanie.
- Rozważnie wybieraj zasięg ogrzewania w domu. Przenośny piecyk jest dobrym rozwiązaniem, by oszczędzić pieniądze, tylko wtedy, gdy ogrzewasz małe pomieszczenie, a resztę decydujesz się pozostawić resztę mieszkania chłodną.
- Jeśli nie znasz się na optymalizacji zużycia energii, wezwij fachowca, który oceni gdzie marnujesz energię i pieniądze.