Mrozy tegorocznej zimy zdecydowanie nie zachęcają do wychodzenia z domu. Nagle idealnym scenariuszem na spędzenie wolnego wieczoru staje się relaks przy kubku ciepłej herbaty (lub grzańca w wersji jeszcze bardziej rozgrzewającej) pod kocykiem z ciekawą książką. Dla wszystkich, którzy nie mogą oprzeć się samej myśli na taki atrakcyjny plan na spokojny wieczór, wydawnictwa szykują prawdziwą ucztę. Będzie ciekawie, zaskakująco, inteligentnie, błyskotliwie, różnorodnie, ale na pewno nie nudno.

1.       Dziewczynka w zielonym sweterki. W ciemności

Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności

Książka opowiada wzruszającą i momentami mrożącą krew w żyłach historię tytułowej 8-letniej dziewczynki, która podczas II Wojny Światowej zmuszona była wraz z grupą współuciekinierów z getta lwowskiego do ukrywania się w kanałach. Ten zapis 14-miesięcznego horroru zmagania się z codziennością w odrażających warunkach, w smrodzie płynących kanałami ścieków jest fascynującym świadectwem tego, jak wiele może znieść ludzki charakter w ekstremalnych, skrajnych sytuacjach życiowych. Historia 8-letniej Krysi stała się inspiracją dla Agnieszki Holland, której najnowszy film – ?W Ciemności? opowiadający losy dziewczynki w zielonym sweterku został polskim kandydatem do Oskara.

Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności

Ile: 23,90 zł

Gdzie: http://ksiegarnia.pwn.pl/

2.       Martwy i nieobecny

Jeżeli jesteś jednym z milionów oddanych fanów wampirzego serialu emitowanego przez HBO – ?Czysta Krew? i nie przeczytałeś jeszcze serii książek o Sookie Stackhouse autorstwa Charlaine Harris, to naprawdę dużo tracisz. Książki są o wiele bogatsze w treść, niż to, co pokazywane jest na szklanym ekranie, przez co czytanie serii jest całkiem innym, bogatszym i niepowtarzalnym doświadczeniem. 

Czysta Krew

Każda z książek Harris wypełniona jest po brzegi intrygą, niespodziewanymi zwrotami i wbijającą w krzesło, wartką akcją. Najnowsza publikacja – ?Martwy i nieobecny? spaja oraz tłumaczy niektóre ciągnące się wątki historii Sookie Stackhouse i pozostawia czytelnika z pytaniem: ?I co teraz?"

Martwy i nieobecny

Ile: 30,49 zł

Gdzie: http://www.empik.com/

3.       Wywiad z historią

W końcu dotarł do Polski zbiór wywiadów przeprowadzony przez kontrowersyjną włoską reporterkę, znaną głównie z jej ostrej krytyki islamu po zamachach na World Trade Center ? Orianę Fallaci: ?Wywiad z historią?. Błyskotliwa włoska publicystka przeprowadza w tej książce wywiady z takimi eminentnymi osobistościami lat 70-tych, jak między innymi: Jaser Arafat, Henry Kissinger, Haile Selassie, czy Indira Gandhi. W rozmowach z tymi kreatorami sceny politycznej drugiej połowy XX wieku, Fallaci z niespotykaną, nawet jak dla dziennikarza, upartością, wnikliwością i bezkompromisowością obnaża tajniki światowej polityki i mechanizmy działania psychiki wielkich polityków.

 Wywiad z historią

Ile: 59,90 zł

Gdzie: http://merlin.pl/

4.       Teoria bezwzględności

Beata Pawlikowska

Dzieło znanej wszystkim słuchaczom Radia Zet ?Blondynki? – Beaty Pawlikowskiej, w którym dotykane są sprawy zarówno codzienne, jak i te dotyczące problemów natury filozoficznej. W centrum zainteresowania: poszukiwanie Prawdy Uniwersalnej. Zgodnie z charakterystyczną dla siebie wnikliwością i ciekawością świata, Pawlikowska szuka tej Prawdy na przestrzeni wieków udając się w podróż statkiem po całej historii ludzkości. Doświadczenie i wiedza zdobywane sukcesywnie przez ponad 20 lat odkrywania najciemniejszych i najodleglejszych zakątków świata pozwoliło Pawlikowskiej na stworzenie ?Teorii bezwzględności?, czyli teorii o prawdziwej ludzkiej naturze. UWAGA: Książka ta prawdopodobnie zmieni na zawsze sposób, w jaki patrzysz na swoje życie, a w szerszym kontekście, na cały gatunek ludzki.

Ile: 24,49 zł

Gdzie: http://www.empik.com/

5.       Na fejsie z moim synem

Zanurz się w piekielnej rzeczywistości z Januszem Wiśniewskim (autorem ?S@motności w sieci?), gdzie królują portale internetowe takie, jak www.google.hell, czy www.wikipedia.hell, gdzie głównym kanałem telewizyjnym jest Hell24, a z popularnego Facebooka korzystają wszyscy. Łącznie z zamieszkującą obecnie dom szatana matką autora ? Ireną Wiśniewską, która wybrała ten właśnie portal na kanał komunikacyjny ze swoim synem. Opowiadając osobistą historię, Wiśniewski stworzył wielowarstwowe dzieło, którego fundamentem jest próba wynagrodzenia, zadośćuczynienia i nadrobienia straconych szans w relacji matka-syn. W książce nie brakuje kontrowersyjnych tematów i postaci. Tradycyjnie pojmowana religia, feministyczne podejście do rzeczywistości, kwestia tożsamości ? wszystko to znajdzie się w ?Na fejsie z moim synem? w towarzystwie urodzonego w piekle Hitlera, Pinocheta, bin ladena, Freuda, Picassa, czy naszych rodzimych Leśmiana i Wojaczka. Wszystko to i jeszcze więcej ? bez tematów tabu.

Na fejsie z moim synem

Ile: 36,99 zł

Gdzie: http://merlin.pl/

6.       Spadkobiercy

Spadkobiercy

Data kinowej premiery ekranizacji tej historii, w której główną rolę gra George Clooney, zbliża się wielkimi krokami. O czym jednak opowiada ta książka, na której podstawie powstał film będący teraz jednym z najsilniejszych aworytów do Oskara? ?Spadkobiercy? to tragikomedia w stylu puszki Pandory. Co to znaczy? Dokładnie to, że główny bohater próbując podnieść się z jednego emocjonalnego dramatu, trafia w sam środek drugiego i tak prawie bez końca. Matt King, bogaty adwokat z Honolulu, został boleśnie doświadczony przez życie. Jego żona, Joanie, została poważnie ranna w wypadku podczas wyścigów motorówkowych, co pozbawiło ją świadomości i skazało na szpitalne łóżko. W bolesnych głębiach tego kryzysu King próbuje odbudować swoje relacje z dwiema córkami oraz dowiaduje się, że przed wypadkiem jego żona zakochana była w innym mężczyźnie. Aby nie zdradzać zbyt wielu szczegółów dodam jeszcze tylko, że Sofia Coppola umieściła tę pozycję na szczycie listy najlepszych rzeczy roku, a czasopismo ?Elle? wyraziło swoje uznanie autorce ?Spadkobierców? swoją nagrodą.

Spadkobiercy

Ile: 30,27 zł

Gdzie: http://www.matras.pl/

Artykuły podobne