Rodzice każdego dnia muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami i zadaniami, które są nieodłączną częścią procesu wychowywania dziecka. Zdarza się również tak, że na naszej drodze pojawiają się rozmaite problemy, którym również trzeba dzielnie stawić czoła. Jednym z nim może nadpobudliwość, przejawiana przez maluchy między innymi w murach szkoły.
Przyczyny i objawy nadpobudliwości dziecka
Jednym z głównych powodów nadpobudliwości u dzieci są uwarunkowania genetyczne, jednak nie bez znaczenia pozostają oczywiście czynniki psychologiczne i społeczne, a nawet fakt, że maluch cierpi na alergię. O nadpobudliwości świadczyć mogą różnorodne objawy, niemniej należy pamiętać, że nie każde zachowanie pociechy, zaliczane do kategorii niepoprawnych, jest bezsprzecznie jej oznaką.
Wśród najczęściej wymienianych symptomów nadpobudliwości znajdują się zaburzenia koncentracji, skutkujące brakiem umiejętności skupienia się na wykonywaniu powierzonego zadania, nadmierna impulsywność oraz wiążąca się z nią łatwość popadania w konflikty, a ponadto niewielka spostrzegawczość, nadruchliwość, hałaśliwość i gadatliwość.
Jak postępować z nadpobudliwym dzieckiem?
Nie ulega wątpliwości, że mały uczeń o takim usposobieniu może sprawiać pewne trudności. Rodzice muszą jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nadpobudliwym nie powinna ograniczać się tylko do godzin spędzanych w szkolnej ławce, ale obejmować również, a nawet przede wszystkim, czas wolny. Ponadto, należy mieć na uwadze, że pierwsze rezultaty prawdopodobnie nie pojawią się zbyt szybko.
Podejmowane działania muszą być realizowane w sposób konsekwentny, a jednocześnie budujący atmosferę akceptacji i miłości. Pomagając dziecku przy odrabianiu lekcji, sięgnijmy wspólnie po podręczniki, co z pewnością ułatwi mu realizację zadania. Przed rozpoczęciem roku szkolnego kupmy komplet podręczników, by zapoznać się wcześniej z programem nauczania obowiązującym w szkole dziecka. Zaopatrzymy się w niego w sklepie internetowym Merlin.pl, który w ramach akcji Podręczniki w 3 kliki oferuje zakup całych zestawów podręczników wymaganych w szkołach.
Zadbajmy o porządek w otoczeniu oraz spokój, dzięki którym maluch będzie miał możliwość skupienia się. Chwalmy za postępy, a w przypadku ewentualnych niepowodzeń, omawiajmy ich przyczyny bez nadmiernych emocji.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Pomocne w osiągnięciu sukcesu będzie także dokładne planowanie dnia. Nadpobudliwe dziecko musi mieć świadomość, że jest czas na naukę, kiedy to w obszarze jego zainteresowań powinny znaleźć się jedynie podręczniki. Z kolei inicjując jakąkolwiek zabawę, postawmy na zajęcia wyciszające, takie jak wycinanie, rysowanie czy układanie puzzli, wymagające od pociechy koncentracji i skupienia.
Nadpobudliwość u dzieci jest coraz częściej diagnozowanym problemem. Jednak maluch przejawiający takie skłonności nie może być pozostawiony sam sobie, gdyż w przeciwnym przypadku niepożądane zachowania będą przybierać na sile. Praca z dzieckiem nadpobudliwym, zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli, nie jest najłatwiejsza, ale przemyślane i konsekwentnie realizowane działania, na pewno zaowocują.