Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy stosunkowo dużo czasu. Nie zawsze jednak przebywanie w niej jest komfortowe – czasem nawet pomimo dużej przestrzeni czujemy się przytłoczeni dużą ilością akcesoriów czy nieuporządkowanym designem. Warto więc zastanowić się nad ograniczeniem ilości przedmiotów, które w kuchni przechowujemy. Dodatkowy efekt wizualny poprawi minimalizacja wystroju. Ale jak to zrobić? Z czego można spokojnie zrezygnować, a co warto jednak zostawić?
Styl minimalistyczny
W dzisiejszym świecie często mamy dość nadmiaru bodźców wzrokowych, kolorów i wyrazistych detali. Dlatego też rosnącą popularnością cieszą się wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym, charakteryzujące się prostotą i elegancją. Jeśli lubimy taki styl, projektując kuchnię również możemy postawić na proste formy, funkcjonalność wyposażenia oraz ograniczenie zbędnych dodatków. Oprócz kolorystyki wnętrza i dobru szafek kuchennych, warto zwrócić uwagę na wygląd sprzętu AGD. Projektanci czołowych firm prześcigają się w pomysłach, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu klientów. Otóż nawet palniki, piekarnik i lodówka mogą zostać dopasowane do wnętrza. Ich proste kształty, geometryczne formy, ograniczona ilość pokręteł i wskaźników podkreślą nowoczesność i minimalizm kuchni.
Wyposażenie minimalistyczne
Gdy już przygotujemy przestrzeń kuchenną pod względem wizualnym, kolejnym krokiem będzie ograniczenie sprzętu, który tu przechowujemy. Jest to zadanie niełatwe, ponieważ jak pewnie każdy wie z doświadczenia, wiele rzeczy kupujemy pochopnie, a rzadko ich później używamy. Najważniejszą zasadą jest dokładne przemyślenie, czy dany przedmiot jest nam naprawdę potrzebny i czy nie mamy podobnego, który mógłby spełniać tę samą funkcję. Jeśli posiadamy patelnię grillową, czy koniecznie musimy kupować grilla elektrycznego? Czy mając młynek ręczny, tak bardzo potrzebujemy elektrycznego? Jeśli już decydujemy się na zakup, warto rozważyć sprzęty typu dwa w jednym lub trzy w jednym. Zamiast kupować osobno mikser i blender, lepiej zainwestować w robota kuchennego, który łączy te wszystkie funkcje, dzięki wyposażeniu w wymienne przystawki.
Efekt
Minimalizacja wystroju kuchni i jej wyposażenia nie oznacza oczywiście rezygnacji z wygody. Pamiętajmy, że nadrzędnym celem naszych zabiegów jest uzyskanie przestrzeni, zarówno pod względem fizycznym, jak i wizualnym. Ma to zapewnić komfortowe przebywanie w kuchni i wygodne gotowanie, pieczenie oraz przygotowywanie posiłków. Dlatego też, zanim pozbędziemy się kolejnej blachy do ciasta czy zestawu filiżanek, zastanówmy się, czy więcej na tym zyskamy czy stracimy. Na początku zachowanie umiaru może sprawiać nam nieco kłopotów, większość z nas ma bowiem tendencję do popadania w skrajności. Jednak właśnie ta blacha może jako jedyna nadawać się do urodzinowego tortu, a zestaw filiżanek kupiła jeszcze prababcia – dobrze przemyślmy każdą decyzję.
Minimalizm w kuchni to nie tylko styl urządzenia i umeblowania kuchni, to także sposób zachowania i postępowania na co dzień, odwzorowujący po prostu… styl życia. Urządzenia pomieszczenia w taki sposób pozwoli uzyskać czystą, funkcjonalną i sprzyjającą relaksowi przestrzeń.