Jak zachować świeżość choinki? 5 prostych sposobów.

Total
0
Shares

Do późnych godzin nocnych zastanawiasz się nad kolorystycznym zestawem świątecznych ozdób. Wydajesz fortunę  na bożonarodzeniowe dekoracje, a następnie wraz z całą rodziną oddajesz się świątecznej przemianie domu. Te starania jednak nie przyniosą wymarzonych efektów, gdy w Twoim salonie straszyć będzie usychające drzewko pokryte brązowymi igłami. Skorzystaj z poniższych sposobów, by Twój dom wypełnił zapach choinki, a jej zieleń zachwycała domowników przez wszystkie świąteczne dni.

1. Wybierz zdrowe drzewko

Przy zakupie choinki sprawdź przede wszystkim, czy igły są elastyczne i łatwo się zginają. Jeżeli zauważysz, że niektóre z nich się łamią lub odpadają, poszukaj innego drzewka.

2. Obetnij pień

Jeżeli drzewko nie zostanie umieszczone w wodzie w ciągu kilku godzin od ścięcia, jego soki zaschną, ograniczając wchłanianie wody. Dlatego też zanim zaniesiesz choinkę do domu, poproś sprzedawcę, by odciął 2-3 cm pnia. Następnie, postaraj się jak najszybciej umieścić drzewko w stojaku czy pojemniku pełnym zimnej wody.

stojak na choinkę, kamai.pl

sklep: kamai.pl

cena: 76,80 zł

3. Pamiętaj o wodzie

Aby zapobiec wysychaniu  drzewka i opadaniu igieł, sprawdzaj przynajmniej raz dziennie, czy w stojaku jest wystarczająco dużo wody, by pokryć miejsce odcięcia choinki.

Jeżeli wyjeżdżasz na kilka dni, pozostawiając drzewko bez wystarczającej ilości wody,  po powrocie możesz przywrócić jej dawny stan. Wystarczy jedynie wydrążyć kilka płytkich dziur na dole pnia i napełnić stojak wodą.

4. Nie wierz w sztuczki

Panuje wiele mitów dotyczących pielęgnacji choinek, jak choćby dodawanie cukru czy aspiryny do wody, którą podlewasz drzewko. Pamiętaj jednak, że nie ma żadnych dowodów na to, że którykolwiek z nich jest skuteczny.

5. Wybierz odpowiednią temperaturę

By choinka zachowała świeży wygląd, umieść ją z dala od źródeł ciepła, takich, jak kominki, promienie słoneczne, kaloryfery czy piecyki.  Poza zagrożeniem pożarowym, ciepło wysusza drzewko, powoduje, że igły brązowieją i odpadają (dokładnie w taki sam sposób, w jaki tracimy włosy pod koniec lata).

Unikaj przeciągów. Zimne podmuchy również wysuszają choinkę (tak, jak zimno wysusza naszą skórę). Dlatego też świetnym pomysłem jest zastosowanie nawilżacza powietrza.

ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, alsen.pl

sklep: Alsen

cena: 126,63 zł

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele naszej uwagi i opieki wymaga choinka. Jeśli jednak zastosujemy wszystkie 5 porad, możemy być pewni, że swoim zapachem zachwyci gości, a św. Mikołaj schowa pod jej gałęziami całe naręcze świątecznych prezentów.

Artykuły podobne