Filmowy efekt przyciągania

Total
0
Shares

W ostatnich latach powstało wiele filmów, w których wykorzystano nowoczesne, trójwymiarowe efekty specjalne, jednak nie wszystkie z nich są tak samo dobre. Często efekty wizualne zastępują fabułę i mamy do czynienia z ewidentnym przerostem formy nad treścią. Na szczęście na najnowsze dzieło Alfonsa Cuaróna ?Grawitacja?, można wybrać się bez obaw ? jest świetna pod każdym względem. Twórcy obrazu wykorzystali całą masę nowoczesnych technik filmowych i udało im się stworzyć dzieło, które na długo zapisze się w historii światowej kinematografii.

Niezwykła grafika

Dziś nie wystarczą dobry scenariusz i fabuła. Nie, jeśli celem reżysera jest stworzenie hitu. Większość widzów chce zobaczyć ? jeśli nie wspaniałe ? to przynajmniej przyzwoite efekty specjalne. Producenci ?Grawitacji? postawili na jakość.

Projekt ?Grawitacji? powstawał przez kilka lat. Pierwsze zdjęcia robiono w roku 2011, a całość obrazu kręcona była kamerą cyfrową firmy Arri Alexas. Efekty specjalne tworzone były przy pomocy zaawansowanej techniki komputerowej. Ujęcia, w których pojawiają się aktorzy, kręcono w osobnym studiu, a Sandra Bullock wcielająca się w główną rolę musiała spędzać w specjalnej maszynie aż dziesięć godzin dziennie. Rzeczywiście, film sprawia momentami wrażenie klaustrofobicznego, aby zaraz potem wrzucić widza w nieograniczoną przestrzeń. Te wahania wprowadzają napięcie, być może nawet strach i adrenalinę, a więc wszystko to, czego filmowcy od dawna chcą nam dostarczyć, choć nie zawsze było to tak samo efektywne jak dziś.

Bardzo realny

Nie tylko grafika 3D zastosowana w produkcji sprawia, że oglądający może poczuć się tak, jak gdyby w rzeczywistości znajdował się w kosmosie. Duże znaczenie mają też szczegóły dotyczące tego, jak naprawdę wygląda przestrzeń poza planetą. Dawniej w przemyśle filmowym nie przywiązywano tak wielkiej wagi do spraw tego typu, jednak z czasem, kiedy odbiorcy stali się bardziej krytyczni i skłonni do wytykania każdej, nawet najmniejszej wady, przy produkcjach zatrudnia się fachowców z odpowiedniej dziedziny. Trójwymiarowość połączona z dopasowaniem do rzeczywistości daje wrażenie realności. Nie trzeba ładować się do statku kosmicznego, aby dotknąć przestrzeni; wystarczy kupić bilet do kina i przeżyć niesamowitą przygodę, nie podnosząc się nawet z fotela.

Artykuły podobne

Czekolator

Matematyka nigdy nie należała do najsłodszych przedmiotów szkolnych. Uczniowie zazwyczaj nie doceniają jej wyrafinowanego smaku, nie cieknie im ślinka z podniecenia, kiedy zbliżają się do finału mozolnych obliczeń, nie szczytują…
Zobacz więcej ...

Mix świąteczny

Co prawda, nie jest to męski prezent, ale praktyczności nie sposób mu odmówić. Świąteczny czas nadchodzi, czas krojenia, ciast i przeróżnych ingredjencjów. Łyżką zamachać by się można, nie lepiej właściwy…
Zobacz więcej ...