Miasto 44 ? czyli kontrowersje wokół obrazów z Powstania Warszawskiego

Total
0
Shares

Na pewno nie ma osoby, która nie słyszałaby o słynnym filmie Jana Komasy zatytułowanego ?Miasto 44?. Na początek krótkie streszczenie filmu dla tych, którzy zamierzają film onejrzeć. Film Jana Komasy to opowieść o młodych Polakach, którzy zaczęli wchodzić w dorosłość podczas okrutnych realiów okupacji. Mimo to młodzież jest pełna życia, namiętna i bardzo niecierpliwa. Chcą żyć i żyją tak jakby każdy dzień miał być tym ostatnim. Taka postawa nie wynika jednak z nadmiernej brawury czy też młodocianej lekkomyślności. Jest to postawa zdecydowanie naturalna biorąc pod uwagę otaczającą rzeczywistość, kiedy to śmierć grozi na każdym kroku.

Plakat z filmu

Źródło: film.onet.pl

Film przenosi nas do epoki Warszawy, w lecie 1944 roku. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec będący oficerem Wojska Polskiego zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak kiedy tylko nadarzyła się okazja wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką (Zofia Wichłacz) Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.

Kadr z filmu

Źródło: natemat.pl

Film powstawał był w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Świebodzicach oraz miejscowości Walim (Polska). Obraz kręcony był od 11 maja do 21 sierpnia 2013. Uroczysty pokaz filmu "Miasto 44" odbył się 30 lipca na Stadionie Narodowym, w przeddzień 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród widzów znaleźli się m.in. prezydent Bronisław Komorowski, a także kombatanci. Po pokazie pojawiły się pierwsze, w dużej części niepochlebne recenzje filmu. Sami powstańcy wypowiadali się dosyć krytycznie na temat scenariusza filmu. Chcieli w tym filmie odnaleźć siebie, jednak przeżyli spory zawód. Nie podobało im się nagminne stosowanie wulgaryzmów, scen seksu, przemocy, mordowania jeńców. Niektórzy twierdzą nawet, że film o Powstaniu Warszawskim, w którym znajdą się krytykowane sceny, wypaczy historyczną prawdę.

Premiera filmu

Źródło: wpolityce.pl

Sam reżyser, Jan Komasa uspokaja, że stadionowa premiera nie była ostateczną wersją filmu. ? Sporo ważnych rzeczy uległo zmianie, inna końcówka, inne ujęcia, inne prowadzenie scen, inna muza (nowe utwory, no i wreszcie wybrzmi cały score Antoniego Komasy-Łazarkiewicza), inny kolor ? poinformował na swoim profilu na Facebooku reżyser.

Premiera filmu ?Miasto 44? odbędzie się we wrześniu, zatem będziemy mieli okazję sami ocenić i zrecenzować sceny z Powstania Warszawskiego. Pokaz prasowy filmu odbędzie się 3 września, natomiast premiera kinowa 19 września.

Artykuły podobne

Rozgałęziacz do słuchawek

    Dzielenie się muzyką z przenośnego odtwarzacza od zawsze było problematyczne. Mieliśmy praktycznie dwa wybory: albo pochwalenie się przed znajomym zgranym ostatnio albumem, a jednocześnie pozbawienie się części przyjemności ze…
Zobacz więcej ...

iPhone-flipper

Wielu z nas pamięta radość, jaką daje granie w pinballa w salonie gier czy pubie. Pożerając kolejne monety maszyna ta pozwalała nam na chwilę beztroskiej zabawy. Gwar rozmów i pokrzykiwania…
Zobacz więcej ...