prezenty regionalne z wakacji

Prezenty regionalne z wakacji

Total
0
Shares

Prezenty regionalne z wakacji to kawałek wspomnień jakie możemy zabrać dla siebie i bliskich na zimowe dni do kraju. 

W tym poście pokażę wam, co można przywieźć z wakacji, które zaczęły się już na dobre. W kolejnych postach starałam się opisać jak najwięcej popularnych w sezonie wakacyjnym państw. Nie sposób jednak wymienić wszystkich. Chcę pokazać ci Czytelniku, że upominki przywiezione z urlopu razem ze zdjęciami mogą być ciekawym prezentem dla bliskich. Jeśli nie mają daty ważności możesz zostawić je na czarną godzinę i podarować z innej okazji. Na pewno warto poszukać oryginalnych pamiątek, ponieważ dzięki temu możesz przemycić, kawałek ?tamtego świata? do codziennego życia bliskiej ci osobie. Niejednokrotnie miałeś pewnie ogromny problem z wyborem odpowiednich regionalnych prezentów dla bliskich. W każdym zakątku świata stoją stragany zapełnione po brzegi różnościami od chińskiej tandety po lokalne rękodzieło. I na tym drugim spróbuj się skupić. Jeśli urlop spędzasz w Polsce, pamiętaj, że nasz kraj też jest zróżnicowany kulturowo i obyczajowo. Dlatego warto poszukać prawdziwych perełek danego regionu.

Nie polecam jednak kupować takich pamiątek za wszelką cenę. Czasem po prostu nie ma okazji ku temu lub nie można znaleźć nic odpowiedniego. Urlop kończy się wtedy bieganiną po sklepach zamiast wypoczynkiem. W takiej sytuacji lepiej wysłać kartkę z widoczkiem, jaki cię otacza.

Zanim przejdę do kilku przykładów związanych z konkretnymi państwami podpowiem ci Czytelniku jakie przywieźć

Prezenty regionalne z wakacji – ubrania i dodatki

Zacznę, zatem od Polski. Niekoniecznie musisz czekać do urlopu w górach, żeby kupić komuś coś wyjątkowego, w popularnym na nowo stylu etnicznym. Spódniczka iście z teledysku Donatana i Cleo “My słowianie” jest do kupienia na wielu stronach przez internet lub w górskim regionie na straganach. W większych miastach często organizowane są też targi regionalne z takimi elementami stroju. Na stronie folkstar.pl możesz znaleźć kilka prezentów z łowickimi wzorami. Podobnie regionalna kostka rubika, japonki z wyciętymi pawimi piórami, deska snowboardowa z góralem, czy też zwykła chusta albo bielizna robiona na szydełku. Z Koniakowa przywieź coś z koronki, a z Łowicza np. obrusy lub pościel w charakterystyczne wzory. Znad morza zaś biżuterię z bursztynu, ze Śląska ozdoby z czarnego złota, czyli węgla kamiennego.

Prezenty regionalne z wakacji – dodatki do kuchni

Z rzeczy mniej oryginalnych, ale przydatnych możesz zaopatrzyć kogoś w drewniane naczynia począwszy od łyżek, przez moździerze i miski, a skończywszy na charakterystycznej łyżeczce do miodu. Czasem można spotkać cały zestaw np. sześć kubeczków, czajniczek i cukierniczkę w filcowych ubrankach z łowickim nadrukiem. Paniom na pewno spodobają się drewniane albo pokryte materiałem korale czy też torebki filcowe z naszytym motywem stylizowanym na parzenicę.

Prezenty regionalne z wakacji – smakołyki

Bliskim na pewno posmakuje prawdziwy oscypek (najlepiej z czosnkiem) lub bryndza podhalańska. Pamiętaj jednak, by przechowywać je w lodówce lub torbie termoizolacyjnej, na ile to możliwe. Zaś z innych regionów ucieszą się z śliwowicy łąckiej, precla krakowskiego, soli wielickiej, rogala świętomarcińskiego, wódki gdańskiej, żurawiny z jabłkiem i chrzanem, pierników z Torunia lub miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich lub Bieszczad.

Prezenty regionalne z wakacji – dla dzieci

Dzieci ucieszą się ze wszystkiego, co jest na ?górskich? straganach. Maskotki owieczki, pistolety, zdobione skrzyneczki albo skórzane torebki. Nie kupuj jednak nikomu pantofli, to ponoć nieeleganckie. 

Własnoręcznie robione prezenty regionalne z wakacji

Jeśli tylko zainteresujesz się lokalną historią i tradycją bez trudu znajdziesz ciekawe drobiazgi. Możesz ewentualnie przywieźć w sezonie letnim kosz truskawek, poziomek, borówek czy grzybów, które zbierzesz sam. Do tych ostatnich przyda się trochę teorii i doświadczenia. Jeśli zaś umiesz robić przetwory z owoców będą idealne na prezent w zimowym czasie.

Kartki pocztowe

Można je wysłać z prawie każdego miejsca na kuli ziemskiej i do prawie każdej osoby. Same w sobie stanowią prezent, tym bardziej dzisiaj w dobie szybkich wysyłania e-maili, smsów czy kontaktowania się na Skypie, każdy doceni tą tradycyjną formę kontaktu, która wymaga od nas nieco zaangażowania. 

Ponoć historia kartki pocztowej rozpoczyna się dnia 1 października 1869 roku, kiedy to z inicjatywy Emanuela von Hermana władze Austro?Węgier akceptują projekt pierwszej w świecie nieilustrowanej kartki pocztowej. Na korespondencję przeznaczony był awers, natomiast na rewersie znajdowało się godło państwa, znak opłaty oraz adres odbiorcy. Dopiero w roku 1872, Szwajcaria wprowadza do obiegu pierwsze kartki pocztowe z widokami miast. Ciekawostką jest, że za jedną z najstarszych kartek na świecie uważana jest pocztówka ilustrująca najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, datowana na 1873 rok.

Pocztówki nadal są ciekawą formą pamiątki. Cieszą one adresata, a odnalezione po latach przywołają miłe wspomnienia. A może ktoś z bliskich obchodzi niedługo imieniny, urodziny, rocznicę i mieszka gdzieś daleko? Zrób dla niego własnoręcznie wykonaną kartkę. Ja czasami załączam czterolistne koniczynki, by spełniło się czyjeś marzenie.

Jeśli ktoś z twoich bliskich wyjeżdża w podróż, możesz mu podarować jeden z prezentów TUTAJ.

Jeśli chcesz wiedzieć czego nie przywozić z wakacji zapraszam do artykułu:

Jakich prezentów nie przywozić z wakacji?

Jeśli zaś nie chcesz popełnić prezentowego faux pas, koniecznie zajrzyj poniżej:

Czego NIE kupować czyli prezentowe faux pas

 

Artykuły podobne

Aby trafiać w dziesiątkę

Darta przedstawiać nikomu nie trzeba – to świetna gra, która bardzo dobrze sprawdza się w długie jesienne i zimowe wieczory. Nastolatki chętnie spędzą czas ze znajomymi próbując zdobyc podwójne i…
Zobacz więcej ...