Dużo mówi się o tym, jaki wpływ na nasze samopoczucie i ogólną atmosferę mieszkania mają kolory ścian w poszczególnych pomieszczeniach. Jednak nieczęsto wspomina się o tym, jak te kolory odzwierciedlają osobowość tego, który jakiś konkretny kolor wybrał. Okazuje się, że kolory ścian potrafią nam dużo opowiedzieć o tym, jaki/a jest właściciel/ka mieszkania.
1. Ciepłe odcienie
Kojarzone ze słońcem i jego ciepłem kolory takie jak żółty i pomarańczowy (oraz ich bliscy kuzyni brzoskwiniowy i różowy) od razu przywodzą na myśl wesołość i otwartość. I tymi cechami też prawdopodobnie charakteryzuje się osoba, która decyduje się na pomalowanie ścian w wyżej wymienionych kolorach i ich odcieniach.
Ciepłe odcienie dają wrażenie otulających, zbliżających do siebie, stąd pomieszczenie nimi pomalowane jest zazwyczaj dużo bardziej intymne, niż gdyby było odziane w chłodne odcienie. Ponadto luminescencyjne własciwości ciepłych kolorów energetyzują atmosferę, stymulują rozmowy i pobudzają apetyt. Aby delikatnie "ochłodzić" dane pomieszczenie, najlepiej dobierać dodatki w ocieniach delikatnej błękitnej szarości, albo zieleni.
2. Chłodne odcienie
Większość określonych reakcji na dany kolor spowodowanych jest tym, co nas otacza. Stąd też ludzie zazwyczaj kojarzą takie kolory, jak niebieski, lawendowy, czy zielony z niebem, wodą, czy szerokim, otwartym polem, czyli widokami postrzeganymi jako spokojne i kojące.
Jeżeli ciągnie ciebie do takich właśnie kolorów, to znaczy, że postrzegasz swój dom, jako oazę spokoju w tym zwariowanym świecie. Możesz też mieć osobowość introwertyczną. Aby zapobiec zbyt chłodnemu odbiorowi pomieszczeń pomalowanych zimnymi kolorami, najlepiej dobierać dodatki w żółciach, pomarańczach i brązach.
3. Kamienie szlachetne
Kolory, które wydają sie być ukradzione z czerwonego dywanu gali rozdania Oskarów – grafity, szafiry, ametysty, rubiny, topazy, itd. od razu wywierają ogromne wrażenie na obserwatorach. Tak samo, jak gwiazdy spacerujące po czerwonym dywanie, osoba wybierająca kolory kamieni szlachetnych jest pewna siebie, kreatywna i towarzyska. Ponadto szuka też inspiracji w codzienności samodzielnie ją też kreując.
Takie olśniewające niczym kamienie szlachetne kolory są idealne do tuszowania wad i niedociągnięć w pomieszczeniach. Potrafią przemienić przestrzeń o niespecjalnie ciekawej architektonicznej formie w efektowny pokój, dodać intymności zbyt okazałemu pomieszczeniu oraz zaakcentować przytulność małej przestrzeni. Aby utrzymać wszystko w szyku i nie pozwolić chaosowi zawładnąć nad wystrojem wnętrza, paruj kolory kamieni szlachetnych z neutralnymi kolorami, albo takimi o podobnym odcieniu do koloru ścian.
4. Neutralność
Jak skały na wybrzeżu, czy pomniki z granitu lub marmuru, szarości, beże, brązy i kolor kości słoniowej dają uczucie trwałości i klasycznej elegancji. Jeżeli takie kolory do ciebie przemawiają, to jesteś prawdopodobnie osobą praktyczną i ustatkowaną, która nie chce przemalowywać pokoju raz na parę lat, bo znudzi jej się dany odcień na ścianie. Neutralny kolor ściany pozwala również na zabawę kolorami w przypadku dodatków.
Nawet jeżeli zabawa kolorami to nie twoja broszka, to są sposoby, aby uniknąć najczęstszej krytki neutralnych koloryów w pomieszczeniu mówiącej, że jest ono nudne. Z pomocą przychodzą tu zabawa jasnymi i ciemnymi tonami koloru oraz mieszanie tekstur. Łącząc gładkie z szorstkim i jednolite z bardzo wzorzystym można zapobiec szpitalnemu wyglądowi pokoju.