Co przywieźć z Chorwacji?

Co przywieźć z Chorwacji?

Total
0
Shares

Z Chorwacji można przywieźć przede wszystkim wspaniałe wyroby spożywcze.

Najlepsze frykasy z Chorwacji

Na pewno warto przywieźć z niego butelkę istryjskiej oliwy z oliwek, miód, suszone figi albo herbatniki paprenjak. Turyści kupują też często pierniki w kształcie serca z Dubrownika.

Co przywieźć z Chorwacji?

Alkohole z Chorwacji

Z alkoholi popularnością cieszy się wódka z winogron rakija, likier wiśniowy z Zadaru Maraschino a także chorwackie wina takie jak Merlot, Teran, Cabernet Sauvignon, Pinot, Vranac, czy deserowy Prosec.

Ziółka z Chorwacji

Ciekawostką są produkty ziołowe z Dalmacji na bazie lawendy i rozmarynu, a są to przykładowo herbaty, lawendowe olejki i woreczki zapachowe. Lawenda jest najbardziej popularna na wyspie Hvar.

Pamiątka dla Panów

Spokojnie możesz przywieźć swojemu ukochanemu z Chorwacji dobrej jakości krawat gdyż to właśnie tutaj w XVII wieku go wymyślono.

Pamiątka dla Pań

Dla pań zaś najczęściej kupuje się biżuterię z koralowca lub z podobizną głowy w turbanie tzw. morcić.

Regionalne pomysły na prezent z Chorwacji

Dużą popularnością cieszą się też kamienne płytki i ozdoby z motywem chorwackiej plecionki tzw. pletnicy lub z napisami z głagolicy. Zaś w Puli kamienne rzeźby posiadają motywy rzymskie. Na wyspie Pag możesz znaleźć przepiękne koronki, a w Rijece karnawałowe maszkarony. Na Korculi jest dużo przedmiotów związanych z grą rycerską zwaną Moreska lub z Marco Polo – podróżnikiem, który się tu urodził.

Co ze sobą wziąć?

Z praktycznych prezentów na miejscu, przydadzą ci się buty do wody gdyż dno morskie bywa tu skaliste. Plaże są równie kamieniste więc zaopatrz się koniecznie w karimatę lub dobry leżak.

Jeśli zastanawiasz się co wziąć ze sobą dla dzieci na wakacje, wgryź się w poniższy artykuł:

Prezenty na wakacje

Artykuły podobne

Lil Jon – nowy mixtape

   Dla fanów rapu nie będących truskulowymi ortodoksami mam wspaniałą nowinę – król crunku wydał nowy mixtape, w dodatku do ściągnięcia za darmo na jego stronie. Sam jeszcze nie przesłuchałem,…
Zobacz więcej ...

Mówiące róże

Ubierz kwiaty w słowa. Wyraź swoje życzenia poprzez płatki róż. Podaruj młodej parze bukiet z niebanalną dedykacją, którą prawdopodobnie zapamietają do końca życia. Bilecik podczas transportu może się zgubić, lecz…
Zobacz więcej ...