Co przywieźć z Turcji?

Co przywieźć z Turcji?

Total
0
Shares

Co przywieźć z Turcji? Prócz tego, co można znaleźć w Egipcie i Tunezji, Turcja oferuje nam wiele nowości dla podniebienia.

Smakołyki z Turcji

Chałwa w różnych smakach wysuwa się na prowadzenie. Zaraz za nią coś podobnego do waty cukrowej tzw. Pismaniye. Ze słodkości jeszcze lokum i bakalie w ładnych opakowaniach. Najlepsze jest ponoć lokum z granatem, pistacjami lub orzechy włoskie w fidze. Pasta sezamowa Tahina też jest warta spróbowania, można nią smarować chleb. Dżemy z płatków róży, bakłażana i orzechów włoskich. Przyprawy, a zwłaszcza mieszankę kahvaltilik. Ciekawy jest również kwaśny syrop z granatów oraz oleje z czarnuszki, czosnkowy, różany, jaśminowy. Z konserwowanych liści winogron możesz zrobić sarmy, czyli coś podobnego do naszych gołąbków. Te specjały lepiej jest kupować w zwykłych supermarketach lub sklepach z bakaliami.

Co przywieźć z Turcji?

Inne upominki z Turcji

Na bazarach lepiej kupić naturalne mydełka oliwkowe lub z opuncji figowej, hennę do włosów dla pań lub olej do golenia dla panów. Z pamiątek warto poszukać szklaneczek tzw. tulipanków, najlepiej w zestawie z herbatą. Możesz przywieźć też czajnik do parzenia herbaty po turecku. Zaś dla kawosza miniaturowe filiżanki lub dzbanuszki do kawy po turecku w stylu osmańskim. Z ceramiki możesz tu spotkać małe miseczki oraz podkładki pod gorący garnek.

Regionalne pamiątki z Turcji

Oryginalną porcelanę kup zaś w Kütahy,i a specyficznie malowane płytki z ?zniku (są nawet na ścianach Hagi Sophi). Możesz zamówić też obrazek lub ceramikę z wykaligrafowanym imieniem obdarowanego. Często kupuje się portfele z Turcji, z wyhaftowanymi słynnymi budynkami lub tureckimi wzorami oraz perfumy, które są rozlewane do buteleczek i długo utrzymują się na skórze.

Jeśli byłeś już w Turcji a lubisz gorąco i piasek a do tego nurkowanie polecam ci zajrzeć do artykułu o Egipcie.

Artykuły podobne

Podpórka do książek BOOK END

Praktyczna i ładnie zaprojektowana, na pewno poza praktycznym zastosowaniem ucieszy oko. Złożona z dwóch metalowych części z pomysłowymi napisami, przyda się każdemu, kto poza rzuconymi bezładnie szkolnymi podręcznikami posiada swoją…
Zobacz więcej ...