Jak dłużej utrzymać kwiaty w wazonie?

Total
0
Shares

Lato ma to do siebie, że bukiet pieknych ciętych kwiatów na okazje takie jak, urodziny, imieniny, czy ślub można skomponować używając "produktów" z własnego ogródka. Ewentualny spacer na najbliższą łąkę może mieć podobny efekt. Nawet jeżeli jesteśmy już zmuszeni wybrać się do kwiaciarni, to warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować kwiaty, by jak najdłużej utrzymały się w wazonie zdobiąc nasze domy.

1. Odżywka do kwiatów

Źródło: http://www.leroymerlin.pl

Co: Odżywka do kwiatów ciętych POKON

Gdzie: Leroy Merlin

Za ile: 10,80 zł

Odżywka do ciętych kwiatów działa cuda w większości przypadków bukietów. Neutralizuje metale ciężkie z wody kranowej i dostarcza kwiatom wszystkich niezbędnych im minerałów. Wystarczy wlać, albo wsypać (w zależności od rodzaju odżywki) odżywkę do wazonu i wypełnić wazon wodą w 3/4.

2. Gałązki

Źródło: http://www.naturaldesignsstudio.com

Aby umożliwić kwiatom lepszy pobór wody, ważne jest, aby przed wstawieniem ich do wazonu, obciąć gałązki nożyczkami pod kątem 45 stopni. Taki zabieg zwiększy znacznie powierzchnie, którą kwiatki wchłaniają wodę z wazonu.

3. "Nie" dla bakterii

Źródło: http://4.bp.blogspot.com

Wsadzając kwiaty do wazonu należy się upewnić, że wszystkie listki, które mogłyby się znaleźć poniżej poziomu wody zostaną usunięte. Takie leżące w wodzie liście są głównym siedliskiem dla bakterii. Bakterie z kolei znacznie skracają czas świeżości ciętych kwiatów.

4. Aranżacja

Źródło: http://3.bp.blogspot.com

Biorąc tylko po kilka kwiatków na raz, ułóż je w wazonie według uznania. Rada: trzymaj kwiaty z daleka od bezpośredniego działania promieni słonecznych oraz grzejników. Ekspozycja na te czynniki spowoduje szybsze wyparowywanie wody z wazonu i w konsekwencji szybsze wysuszanie się kwiatów.

5. Utrzymanie

Źródło: http://2.bp.blogspot.com

Kluczowym jest, by co parę dni wymieniać wodę w wazonie dodając odżywkę oraz na nowo przycinać końcówki gałązek pod kątem 45 stopni. Jeżeli akurat skończyła ci się odżywka, możesz samodzielnie przygotować odżywczą dla kwiatów miksturę: 1/4 litra wody+sok z połowy cytryny+łyżeczka cukru+kilka kropelek wybielacza.

Artykuły podobne