Ekspres do kawy

Jak wybrać ekspres do kawy?

Total
0
Shares

Ekspres do kawy to urządzenie, które coraz częściej gości w naszych domach. Cenią je zwłaszcza smakosze, których nie satysfakcjonuje wcześniej zmielona kawa zalana wrzątkiem. Rzeczywiście, smak i aromat naparu przygotowanego za pomocą ekspresu jest nieporównywalny. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że to spory wydatek w domowym budżecie. Najtańsze ekspresy kosztują kilkaset złotych. Droższy, dobry ekspres do kawy pochłonąć może kilka tysięcy. Warto zatem przemyśleć zakup i dobrać model ekspresu do naszych oczekiwań.

1. Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

2. Jaki ekspres ciśnieniowy zapewni wygodę obsługi? – Interfejs użytkownika

3. Ekspresy ciśnieniowe z młynkiem czy bez?

4. Ekspres do kawy ze spieniaczem czy bez?

5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Rywalizacja producentów ekspresów jest w tej chwili bardzo zacięta. Dla użytkownika oznacza to, że w nowych modelach nieustannie pojawiają się ciekawe funkcje. Dobrze jednak zastanowić się, których tak naprawdę potrzebujemy, by nie przepłacać za to, czego nie wykorzystamy.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Istnieje kilka rodzajów ekspresów. Zastanawiając się, jaki ekspres do kawy wybrać, zastanówmy się przede wszystkim nad zasadą jego działania. Wyróżnić można ekspres do kawy:

  • przelewowy,
  • kolbowy,
  • ciśnieniowy,
  • na kapsułki,
  • na saszetki.

W przypadku ekspresów przelewowych wystarczy wsypać kawę zmieloną wcześniej w młynku lub gotową mieloną do pojemnika z filtrem i wcisnąć przycisk, rozpoczynający dozowanie wrzątku. Gotowy napar przesącza się do dzbanka na dole. Zaletą takich ekspresów jest niska cena, możliwość przygotowywania nie tylko kawy, ale i innych naparów w większej ilości oraz długie utrzymywanie temperatury. Gotowa kawa ma więcej kofeiny niż ta uzyskana w ekspresie ciśnieniowym, a niektórzy zarzucają jej nienajlepszą jakość. Kolejna opcja to ekspres kolbowy, nazywany też ręcznym albo półautomatycznym. Tu również stosuje się kawę mieloną, która jest odpowiednio prasowana, a następnie zaparzana. Uzyskany w ten sposób napar jest stosunkowo dobry jakościowo, a ekspresy niedrogie. Dość pracochłonne jest natomiast utrzymywanie urządzenia w czystości.

Wiele osób chętnie korzysta z ekspresów na kapsułki. Są to urządzenia automatyczne, które wymagają jedynie kupna specjalnych pojemników z bazą napoju. Wystarczy włożyć taką kapsułkę w odpowiednie miejsce i wcisnąć przycisk. Utrzymanie urządzenia w czystości również nie nastręcza trudności. Tego rodzaju ekspresy są niedrogie i nie zajmują wiele miejsca na blacie. Ich wadą jest jednak wysoka cena samych kapsułek oraz – zdaniem wielu – gorszy smak napoju, przypominający raczej kawy z automatów niż właściwy napar. Podobnie działają ekspresy na saszetki, z tą różnicą, że w nich moc kawy można regulować.

Bardzo popularne, choć droższe są ekspresy do kawy ciśnieniowe. Są one zaawansowane technologiczne, często pozwalają uzyskać różne rodzaje kawy, a jeśli zdecydujemy się na wariant z wbudowanym młynkiem, cały proces będzie jeszcze szybszy i znacznie bardziej aromatyczny. Ich wadą jest cena, spore rozmiary oraz konieczność regularnego czyszczenia. Niektórzy twierdzą, że to zbytnia automatyzacja, ale osoby ceniące oszczędność czasu potraktują ten fakt raczej jako zaletę.

Jaki ekspres ciśnieniowy zapewni wygodę obsługi? – Interfejs użytkownika

Ekspresy automatyczne, a do takich zaliczany jest ekspres ciśnieniowy, są z reguły bardzo łatwe w obsłudze, także dla osób, które wcześniej nie miały styczności z tego rodzaju urządzeniem. Częste są kolorowe wyświetlacze, także dotykowe, oraz opisy w języku polskim, co sprawia, że wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcję. Jeśli z urządzenia korzystać mają osoby starsze, wybierzmy model z większym wyświetlaczem. Producenci często stosują obrazki, aby jeszcze ułatwić działanie.

Ekspresy ciśnieniowe z młynkiem czy bez?

Nie ma osoby, która sprzeciwiłaby się twierdzeniu, że najsmaczniejsza i najbardziej aromatyczna jest kawa ze świeżo zmielonych ziaren. Można zaopatrzyć się oczywiście w młynek, ale jeśli już chcemy kupić ekspres, zdecydujmy się na automatyczny ekspres do kawy z młynkiem. Przeważnie modele te mają także komorę na kawę zmieloną. Wyróżniamy młynki ceramiczne, które są cichsze, oraz młynki stalowe – głośniejsze, ale za to bardziej trwałe. Istnieje szereg wad i zalet każdego z nich, ale w obu przypadkach uzyskamy efekt satysfakcjonujący. Ważne, że ekspresy same dozują odpowiednią ilość ziaren w zależności od ustawionej mocy napoju.

Ekspres do kawy ze spieniaczem czy bez?

Wiele ekspresów wyposażonych jest także w systemy spieniania mleka. Mogą one występować albo w formie zewnętrznej dyszy, albo w postaci zintegrowanej, tzw. cappuccinatore. Jeśli planujemy pić po prostu kawę z mlekiem i nie robimy tego szczególnie często, zupełnie wystarczający okaże się spieniacz mechaniczny, czyli dysza, której końcówkę zanurza się w pojemniku z mlekiem. Dla poszukujących zaawansowanych rozwiązań jest automatyczne cappuccinatore, w którym mleko dociera albo osobną wylewką, albo tą sama, którą spływa kawa.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Wybierając dobry ekspres do kawy, każdorazowo zwracajmy uwagę na to, które opcje będziemy faktycznie wykorzystywać. Większość nowych automatycznych urządzeń ma możliwość modyfikowania parametrów, takich jak: temperatura wody, moc kawy, stopień zmielenia ziaren. Czasami napotkać można na funkcję pamięci, umożliwiającą zapamiętanie preferencji. Są jednak zalety, które warto wziąć pod uwagę niezależnie od własnego gustu. Może to być:

  • opcja podwójnego mielenia i zaparzania – istotna szczególnie dla miłośników mocnej kawy bez goryczki,
  • automatyczne czyszczenie, dzięki któremu wystarczy opróżnić pojemnik z fusami,
  • oszczędność energii,
  • podgrzewacz do filiżanki.

Warto także wiedzieć, że ekspresy automatyczne występują nie tylko w wersji wolnostojącej, ale i w wariancie do zabudowy.

Artykuły podobne