Kinonowo – przed oskarowo

Total
0
Shares

Anglojęzyczne filmy mają swoje cykle produkcyjne. Rok dzieli się przeważnie na premiery przedoskarowe i pooskarowe. Ta druga kategoria to sezon ogórkowy – filmy akcji, sensacje i generalnie lepsza lub gorsza papka dla masowego widza. Najciekawiej prezentują się te pierwsze. Najczęściej wypuszczane przed końcem roku lub zaraz na początku kolejnego. Jeśli tylko są takie aspiracje producenci i reżyserzy starają się zdążyć przed nominacjami do Złotych Globów. Nominacja do Złotego Globu to nieformalne zaproszenie na galę oskarową.

W tym roku działo się. Klika naprawdę dobrych ekranizacji Marvela, "Melancholia" Larsa Von Triera, niemal pewniak do statuetki "Drzewo życia" Terrence’a Mallick’a. W gronie naprawdę interesujących wymieniłbym jeszcze: "Szpiega" Tomasa Alfredsona, "Chciwość" J.C. Chandor’a, "Idy marcowe" George’a Clooney’a.

###NEWS_VIDEO_1###

"Szpieg" jest ekranizacją powieści Johna Le’Carre’a. Legenda głosi, że pisarz opowiedział historię własnego życia. Pracownika angielskiego wywiadu, który został oskarżony o szpiegowanie na rzecz wroga. Film nie każdemu przypadnie do gustu. Jest powolny, niespieszny. Wyszarzane i rozmyte oświetlenie, powolne ruchy kamery, stateczne sceny. Generalnie stara szkoła. Postawiono na scenariusz i grę aktorską. Żadnych wodotrysków, żadnych fajerwerków. Naturalizm, realizm i fantastycznie opowiedziana i zagrana historia.

###NEWS_VIDEO_2###

"Chciwość" przybliża nam kryzys roku 2008 i krach na rynku nieruchomości. Pracownik firmy zajmującej się sprzedawaniem wierzytelności hipotecznych odkrywa, że posiadane przez nich aktywa są bardziej niż śmieciowe. Firma staje na granicy bankructwa. Katastrofa mikroekonomiczna wyzwala w ludziach najbardziej podstawowe odruchy i daje wyobrażenie o potędze pieniądza. Świetne zobrazowanie reakcji bądź, co bądź inteligentnych ludzi, zmuszonych do rozliczenia się ze swoim materializmem.

###NEWS_VIDEO_3### 

"Idy marcowe" wprowadzają nas w świat polityki w przededniu prawyborów prezydenckich. Wspinający się na wyżyny swych umiejętności PR-owiec zostaje poddany próbie, gdy okazuje się, że polityką nie rządzą ideały, a pragmatyzm i wyrachowana kalkulacja. Psychologia w mikro i makroskali, marketing polityczny od podszewki, wspaniały Ryan Gosling, doskonała reżyseria Georg’a Clooney’a.

Artykuły podobne

Jaguar for men

Mężczyzna stoi naprzeciwko lwa. Za nim znajduje się jaguar. Jak może się uratować, dysponując tylko jednym nabojem? Ta znana wszystkim zagadka dobrze ilustruje poniższy prezent. Z nim również wszystko jest…
Zobacz więcej ...