Seks młodych rodziców

Total
0
Shares

Wielu młodych rodziców bez zawahania zgodzi się z twierdzeniem, że narodziny dziecka wiążą się z ogromnymi zmianami w życiu codziennym. Początkowe dolegliwości kobiety związane z porodem, nowe obowiązki i ciągle pojawiające się wyzwania pochłaniają większość energii, którą wcześniej można było przeznaczyć na rozmaite przyjemności, w tym również bliskość cielesną.

Problemy młodych rodziców

Połóg, czyli okres po ciąży i porodzie, w którym wszelkie zmiany stopniowo ustępują, a organizm wraca do wcześniejszego stanu, trwa z reguły około sześciu tygodni. Jednak nawet po upływie tego czasu wiele młodych par i małżeństw ma problem z zainicjowaniem zbliżenia. A brak energii to jednak nie jedyny powód, dla którego seks młodych rodziców jest tak trudny.
Wśród głównych przyczyn takiego stanu rzeczy wyróżnia się także strach przed kolejną ciążą, zwłaszcza jeśli pierwsza nie była planowana, oraz dyskomfort psychiczny i fizyczny kobiety, wywołany burzą hormonów oraz przemianami, które zaszły w jej ciele, takimi jak przyrost wagi czy pojawienie się rozstępów. W tym gronie znajduje się także obawa przed bólem czy przeszkody fizjologiczne, takie jak suchość pochwy.

Drugi pierwszy raz

Z perspektywy czasu wielu młodych rodziców seks po porodzie określa jako drugi pierwszy raz. Wspólnym mianownikiem w tej sytuacji będzie wzmożona ostrożność, delikatność, uważne dobieranie przyjmowanych pozycji oraz oczywiście pieszczoty. Nie może zabraknąć gotowości fizycznej i psychicznej, głównie ze strony młodej mamy, jak również poczucia komfortu i swobody.
Jednak czasem, mimo ogromu starań ze strony partnera, kobiety w dalszym ciągu nie dają się ponieść emocjom. Powodem tego jest karmienie piersią, a seks w okresie laktacji może spowodować niekontrolowane wypłynięcie pewnej ilości mleka. W tej kwestii wiele zależy od nastawienia, ponieważ dla niektórych par nie będzie to stanowiło żadnego problemu, dla innych jest to przeszkoda, którą jednak można ominąć.

Seks w okresie laktacji?

Najlepszą receptą w tym przypadku może być założenie biustonosza, a dodatkowo wkładek laktacyjnych, które ochronią bieliznę przed ewentualnym zabrudzeniem. Kolejną radą może być inicjowanie zbliżeń po karmieniu, kiedy piersi są praktycznie opróżnione. Pamiętajmy także, że laktacja się ustabilizuje, a nagle wypływające mleko będzie coraz rzadsze, więc karmienie piersią nie będzie stanowiło już żadnej bariery.
Seks młodych rodziców na początku faktycznie może odbiegać od zbliżeń mających miejsce jeszcze nie tak dawno. Nie należy przy tym obwiniać kobiet, ponieważ wszelkie procesy zachodzące w ich organizmach mają podłoże fizjologiczne, a one same nie mają na nie najmniejszego wpływu. Ponadto pamiętajmy, że im najczęściej równie mocno zależy na bliskości cielesnej.

Artykuły podobne

Choinka w puszce

Jaką w tym roku będziesz mieć choinkę? Żywą czy sztuczną? A może? choinkę z puszki? Ta alternatywa przypadnie do gustu osobom, które nie chcą, żeby drzewko zajmowało zbyt dużo miejsca…
Zobacz więcej ...