Smartfon czy klasyczny telefon? Dzisiaj na pewno wielu z nas zadaje sobie te pytanie. Co jest lepsze i dla kogo ? Każdy z nas wie co to jest telefon komórkowy i do czego służy, a czym jest smartfon ?
###NEWS_VIDEO_1###
Reklama jednego ze smartfonów – HTC Desire
Teoretycznie jest to telefon połączony z przenośnym komputerem – czy tak jednak jest naprawdę ? Niestety nie – dzisiaj jest zupełnie na odwrót. Smartfony bardzo dynamicznie zdobywają rynki światowe, ich ceny maleją a funkcji w każdym z nich przybywa jednak pojawia się jeden problem niezawodność wykonywanych połączeń w tych ?telefonach? drastycznie spada. Analiza firmy Ofcom dowodzi że na obszarach wiejskich gdzie często brakuje sieci 3G smartfony sobie nie radzą, gdyż są zbudowane na systemach które bazują na dostępie do sieci (3G). Z przeprowadzonych badań wynika że w tradycyjnych telefonach 2G wygospodarowano więcej miejsca na anteny dzięki czemu nie ma potrzeby przełączania się pomiędzy nadajnikami i co za tym idzie nie dochodzi tak często do zrywania połączenia. Jakość samego połączenia jest identyczna niezależnie od tego czy posiadamy tradycyjny telefon czy smartfona, nie wierzmy więc w mit że pod tym względem smartfon może więcej lub lepiej. Pamiętajmy jednak o jednym decydując się na smartfona warto sprawdzić czy w naszej okolicy jest zasięg 3G, ponieważ o ile w dużych miastach najczęściej nie ma z nim problemu, o tyle mieszkając w mniejszej miejscowości możemy go nie mieć lub może być ograniczony.
Smartfon = system operacyjny.
Kupując smartfona musimy pamiętać o tym że, są to urządzenia które działają na systemach operacyjnych podobnie jak komputery. Najpopularniejsze z nich to: Android, Bada OS, Symbian, iOS, BlackBerry OS, Windows Phone 7. Pierwsze systemy operacyjne w telefonach były bardzo niestabilne często się zawieszały i po prostu denerwowały użytkowników. Dzisiaj już tego problemu nie ma ? systemy są bardzo stabilne i szybkie chociaż korzystając z smartfonów musimy pamiętać o jednym – nawet najlepszy system operacyjny czasami ma błędy i może się zawieszać. Jednak nie to jest największym problemem. Korzystając z smartfona stajemy się użytkownikami sieci, a jak wiadomo sieć to zagrożenia typu wirusy i złośliwe programy lub błędy bezpieczeństwa w systemach operacyjnych pozwalające np. na dostęp do naszych danych. Dlatego warto zastanowić się nad tym jakie informacje przechowujemy na swoich telefonach oraz w jaki sposób je zabezpieczamy. Obecnie dostępnych jest kilkanaście markowych antywirusów dla Androida, na przykład Norton Mobile Security, Bitdefender Mobile Security, AVG Antivirus czy Dr.Web Anti-virus. Poza instalacją programu antywirusowego na telefonie warto nie trzymać na nim prywatnych danych których nie musimy przechowywać, nie instalujmy aplikacji z poza oryginalnych sklepów i uważajmy na korzystanie z stron które instalują na telefonie dodatki.
Podsumowując smartfony to tak naprawdę przenośne komputery które dają możliwość wykonywania połączeń głosowych . Jeżeli chcemy mieć przy sobie telefon który będzie niezawodny, jego bateria będzie wytrzymała i nie zależy nam na dostępie do sieci wybierzmy klasyczny telefon typu Nokia E52, jeżeli jednak potrzebujemy przy sobie mieć mini komputer zainwestujmy w smartfona ? pamiętajmy jednak że prawdziwego komputera nam nie zastąpi, codziennie będziemy musieli go ładować oraz zabezpieczać się przed atakami hakerskimi z sieci ? ponieważ staniemy się jej stałym użytkownikiem.