SPA & Wellness – bo każdemu należy się chwila odpoczynku i relaksu!

Total
0
Shares

Historia wellness sięga aż do czasów starożytnego Egyptu i czasów antycznych. Już w tym okresie ludność wykorzystywała zalety gorących źródeł. W starożytnym Egipcie, około 2000 lat p.n.e., były to gorące kąpiele wirowe i baseny wykorzystywane do celów terapeutycznych. W większości byly wyżłobione w skale, napełnione wodą i ogrzewane gorącymi kamieniami, wrzucanymi do wody.

Masaż SPA, źródło: prweb.com

Zabiegi SPA, źródło: blog.4hotele.pl

Do celów wellness wykorzystuje się nawet morze jest to thalassoterapia ? metoda, która jest oparta na działaniu powietrza morskiego, wody morskiej, glonów, piasku, soli, błota itp., jaskinie (speleoterapia), różne rodzaje saun i solariów, a pojawiają się także takie ćwiczenia. Są to: joga, stretching, callanetics albo nordic walking. Na przełomie XX i XXI wieku powstają więc uzdrowiska i hotele budowane w celu relaksacji i aktywnego odpoczynku z myślą o nas ? ludziach. Coraz większy wpływ na kulturę europejską mają kultury wschodnie ? nowe techniki i sztuki relaksacyjne, lecznicze i ruchowe (np. aromaterapia, qi gong, zen, akupresura, akupunktura, ajurweda). W skrócie, coraz więcej ludzi na całym świecie zaczyna wierzyć w oczyszczające (ciało i duszę) oraz lecznicze działanie łaźni oraz źródeł termalnych.

Kąpiel SPA, źródło: allegro.pl

Pokój SPA, źródło: bryza.pl

A co kryje się pod samym pojęciem wellness? Harmonia ciała, duszy i myśli ? czyli najogólniej mówiąc wszystko to, dzięki czemu człowiek może wewnętrznie wypocząć. Wellness stara się więc o generalną jakość naszego życia, co można określić w skrócie ?być zdrowym i czuć się dobrze?. Sposobem na osiągnięcie tego stanu jest dopasowanie warunków fizycznych, emocjonalnych, mentalnych (psychicznych) oraz społecznych, cieszyć się dobrym zdrowiem, być szczęśliwym, mieć energię, dostatek pewności siebie, kochać siebie i być kochanym, w skrócie ? żyć pełnowartościowo.

SPA&Wellness, źródło: chorwacja.bezkresy.pl

Artykuły podobne