Urządzamy pokój inspirowany starożytną estetyką Grecji, Rzymu i Egiptu

Total
0
Shares

Jeśli nowoczesne trendy w wystroju wnętrz są według was nudne i oczywiste, wypróbujcie coś ciekawszego. Inspiracje czerpane prosto z antyku zrobią wrażenie na każdym z was!

FILOZOFICZNA GRECJA

Grecja to ojczyzna wielkiej myśli filozoficznej. A skoro mowa o filozofii, to również o estetyce. Starożytne kalon określa wszystko, co się podoba, a więc sztukę, otoczenie, ludzi i przyrodę. W tym ostatnim upatrywano ideału, dlatego naśladowanie natury, czyli mimesis, było swoistym hołdem dla doskonale pięknego świata. Wnętrza w starożytnej Grecji były jasne i zorganizowane. Dominowały kolory Ziemi, a wzory nawiązywały do geometrii, kształtów liści oraz zwierząt. Popularnym materiałem był piaskowiec i wszelkiego rodzaju kamienie. We współczesnym wnętrzu inspirowanym helleńską estetyką, warto wykorzystać ciekawe zgeometryzowane desenie. Meandrujące wzory to znak rozpoznawczy tego stylu. Ceramika zdobiona w taki sposób, na pewno stanie się fascynującym punktem aranżacji. Podobnie krzesła, lustra, a także siedziska. Całość najlepiej otoczyć jasnymi barwami ? bielą, beżem, delikatnym brązem. Aby wzmocnić efekt, możemy zastosować przecierki na meblach, lub ścianach. Styl helleński jest wytworny, gustowny i subtelny.

Pinterest.com

WYSTAWNY ANTYCZNY RZYM

Rzym czerpał z dorobku Grecji, jednak w odróżnieniu od niej, był nieco odważniejszy. Charakterystyczne dla niego wyroby z gliny bogato zdobiono postaciami ludzi. Najczęściej byli to wojownicy oraz tancerze. Paleta barw była zróżnicowana ? od jasnych, po ciemne kolory. Spośród nich wyróżnić można czerwień, czerń i złoto. Te cesarskie barwy z powodzeniem ubarwią każde współczesne wnętrze. Pierwiastek wyjątkowości wprowadzą również meble, kojarzone ze stylem starożytnego Rzymu. To na przykład składane siedziska, tzw. krzesła kurulne, albo łoża biesiadne, ustawione dookoła dużego stołu. Meble zdobiono płaskorzeźbami i ornamentami. Dominujące materiały to atłas, jedwab i bawełna. Koce oraz zasłony udekorowane wzorami złotej nici, wprowadzą do domu elegancką atmosferę. Rzym starożytny to Rzym cesarski!

Creativecrashrome.com

WYBUBLIMOWANY EGIPT

O ile styl starożytnego Rzymu i Grecji wpisuje się w obecne europejskie realia, to trend rodem z Egiptu może wydawać się drapieżny, przedziwny, ale na pewno intrygujący. W egipskim wnętrzu intensywne kolory przenikają się nawzajem. Wszystko jest bogato zdobione, bardzo dekoracyjne. Każdy detal znajdujący się w przestrzeni ma swoją funkcję i wyróżnia się niebanalnym wyglądem. Ekskluzywny i niepokojący ? tak można opisać styl starożytnego Egiptu. Hieroglify, papirusy, pozłacane świeczniki i małe stoliki, wydają się pasować do sypialni. Zapalając kadzidełka, dodatkowo wzmocnimy efekt aranżacji. Pamiętajmy, że we wnętrzach egipskich panował półmrok. Postarajmy się o to, by w inspirowanym pomieszczeniu nie znajdowały się jasne halogeny, lecz dekoracyjne lampy o ciepłym świetle.

Designtoscano.com

GDZIE NABYĆ STYLIZOWANE MEBLE I AKCESORIA?

Szukajmy ich w antykwariatach, na aukcjach internetowych i ? na strychu. Sporą część dekoracji możemy wykonać sami. To świetna zabawa dla całej rodziny, która przy okazji może stać się lekcją historii dla najmłodszych!

Wiele ciekawych inspiracji wykorzystujących fototapety znajdziecie na Redro.pl

Artykuły podobne