Dlaczego by nie spędzić Wielkanocy w górach?!
Polska jeśli chodzi o położenie geograficzne rozpieszcza nas niesamowicie. Mamy i jeziora i morze i… góry! Wielkanoc w Sudetach byłaby zapewne odskocznią od tradycyjnych, spędzonych przy świątecznym stole tych szczególnych w roku dni. Jeśli chodzi o wybór miejsca, to pole do manewru jest duże. W Sudetach znajduje się wiele kurortów turystycznych, przygotowanych dla osób lubiących aktywny, górski tryb wypoczynku! Jeśli na stokach będzie utrzymywał się śnieg, koniecznie trzeba zabrać ze sobą narty, deski snowboardowe albo sanki – będzie to dodatkową frajdą na Wielkanocnym wyjeździe.
1. Karpacz
Chyba jedna z najpopularniejszych miejscowości w Sudetach. W Karpaczu znajduje się słynna Świątynia Wang, zbudowana bez użycia gwoździ, liczne szlaki turystyczne, dziki wodospad w pobliżu wejścia na Kopę, czy np. muzeum zabawek. Dla wielu, atrakcją w okresie wiosennym jest tor saneczkowy – Kolorowa, na której można zjeżdzać przez cały rok. Baza noclegowa jest mocno rozwinięta: hotele, hotele ze SPA, apartamentowce, ville, pensjonaty i schroniska. Każdy może znaleźć coś na miarę swoich możliwości finansowych. Warto też przygotować się finansowo na bilety wstępu, gdyż niektóre obiekty uiszczają opłatę za zwiedzanie. Niewątpliwą atrakcją Karpacza są wyciągi, które pomagają bardziej leniwym wjazd na Śnieżkę, którą odwiedzają zawsze tłumy turystów.
2. Szklarska Poręba
Kolejna miejscowość znajdująca się w Sudetach, która zachęca pięknem gór Izerskich, pięknymi szlakami, przyrodą Karkonoszy. Jest mineralogiczną stolicą Polski, z magicznym miastem Ducha Gór. Kurort ten przyciąga turystów swoimi wodospadami: Szklarki i Kamieńczyka, szczytem Szrenica czy złotymi widokami. Krucze Skały są także charakterystyczne dla tej miejscowości. Będąc w Szklarskiej Porębie można przespacerować się przez zakręt śmierci, zobaczyć ogromny park Dinozaurowy, a także przejechać się na Alpine Coaster, czyli na grawitacyjnej zjeżdżalni, najwyższej w Polsce. Zjeżdżalnia grawitacyjna wybudowana została w centrum miasta i jest elementem powstającego Rodzinnego Parku Rozrywki Esplanda. Może warto się tam wybrać z rodziną?
3. Świeradów Zdrój
Unikalny, podgórski klimat, sieć szlaków turystycznych i rowerowych, zasoby naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, oraz złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu, przyciągają turystów i kuracjuszy od dawien dawna do Świeradowa. Miasto te nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich. Znajduje się tam duży Dom Zdrojowy, który odwiedzają codziennie tysiące osób przez cały rok. Kolejką gondolową można dojechać na Stóg Izerski, w którym znajduje się schronisko. W Świeradowie Zdroju można pozwiedzać także zabytki miasta, a także spacerować po deptaku miejskim, zajadając się oscypkami.
4. Polanica Zdrój
Polanica Zdrój posiada miano miejscowości uzdrowiskowej. Można by nawet rzec, że miasto te zbudowane jest z domów zdrojowych oraz sanatoriów. W Polanicy Zdroju znajduje się letni tor saneczkowy, którym można zjeżdżać od wiosny do jesieni. Z całej Polski, a nawet z zagranicy ściągają również rokrocznie do Polanicy miłośnicy kolarstwa górskiego. Ziemia Kłodzka to idealny teren treningowy dla kolarzy szosowych i górskich, ze względu na pionową konfigurację dróg. Wielkanoc na rowerze? Dlaczego nie?!
5. Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój podobnie jak i Polanica Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową. Znajdziemy tam ośrodki SPA, hotele oraz przede wszystkim sanatoria i domy uzdrowiskowe. W pobliżu miasta znajduje się unikalny rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem z roślinnością typową dla tundry. Doskonały punkt wypadowy dla wycieczek w Góry Stołowe, na Szczeliniec Wielki, w Góry Orlickie oraz Góry Bystrzyckie, do rezerwatu Błędne Skały oraz Wambierzyc.