Jako rozważni i kochający rodzice, chcemy aby nasze dziecko było szczęśliwe. Nawet jeśli my sami czujemy się nieszczęśliwi, znudzeni, rozdrażnieni przez niektóre zabawki. Znacie to uczucie na pewno wówczas, kiedy kupujecie swojej pociesze niedorzecznie drogie i irytujące prezenty. A wszystko po to, aby zobaczyć piękny i ocieplający nasze serce uśmiech Waszego dziecka.
Jednak nie należy bezkrytycznie spełniać wszystkich zachcianek malucha. Czas wyznaczyć pewne granice. Jako rodzice musimy wiedzieć, kiedy powiedzieć ?nie? a następnie odłożyć zabawkę i wyjść ze sklepu. Przygotowaliśmy dla Was 10 zabawek, których nigdy, ale to nigdy nie powinniście kupować swojemu dziecku.

1. Zabawki, które wydają irytujące i drażniące dźwięki

Wóz strażacki, który rozbłyskuje 50-cioma światełkami mrugającymi jedno przez drugie oraz wydziela się z niego przeraźliwy okrzyk ?ogień?, a ponadto przez ponad 30 sekund wyją z niego syreny kiedy tylko dotkniesz niewielkiego przycisku to zdecydowanie niepolecany przez nas prezent. Istnieje specjalne miejsce w piekle dla tego typu zabawek. To prawdziwa zmora dla rodziców, która może przyprawić o niemałą migrenę.

Hałaśliwe zabawki

Źródło: markowe-zabawki.com.pl

2. Zabawki z czujnikami ruchu

To bardzo denerwujący typ zabawek. Wszystko, co powoduje hałas podczas każdego Twojego ruchu powinno nigdy nie znaleźć się w Twoim domu. Takim prezentom mówimy stanowcze ?nie?.

3. Zabawki, które są częścią jakiejś kolekcji

Takie zabawki zmuszają do systematycznego kupowania. Zazwyczaj pierwsze części kolekcji zabawek są niedrogie, jednak kolejne mają już znacznie wyższą cenę. Dzieci pasjonuje zbieranie czegoś, dlatego też będą nalegały na uzupełnianie ich kolekcji o nowe modele, wzory i kolory.

Kolekcje

Źródło: mojecudownelata.pl

4. Zabawki o maleńkich rozmiarach

Małe zabawki bywają bardzo niebezpieczne. Możecie na nie nadepnąć, nie tylko w dzień ale również w nocy, sprawiając sobie tym samym niemały ból w stopę. Ponadto dzieci wkładają małe zabawki do buzi, co grozi ich połknięciem. Unikajcie zatem zabawek mniejszych niż Wasza dłoń.

5. Zabawki, które mogą być łatwo rozebrane w setki małych części

Takie zabawki są uciążliwe z dwóch powodów. Po pierwsze wymagają precyzyjnego składania, po drugie bardzo łatwo je rozsypać na milion elementów, które mogą okazać się niebezpiecznie dla naszego malucha.

6. Łóżko dla malucha

Nie dbajcie o wygląd wizualny łóżka. To, że łóżko w kształcie samochodu wyścigowego wygląda fajnie, nie oznacza, że jest wygodne. Łóżko powinno przede wszystkim mieć większe wymiary, a to z tego względu, że nie kupujemy je na jeden rok. A co jeśli Wasze dziecko będzie chciało, żebyście położyli się obok?

7. Zabawki, których użycie może być niebezpieczne

Na przykład pałeczki do perkusji, twarde piłki, drewniane klocki, tory samochodowe, lalki z wyjmowanymi głowami. Tymi zabawkami nasze dzieci mogą zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale także rówieśnikom podczas wspólnej zabawy.

Drewniane klocki.

Źródło: majdanzabawek.pl

8. Zabawki na kółkach, którymi dziecko nie jest w stanie samodzielnie sterować

Zrobicie duży błąd, jeśli kupicie swojemu dziecku rower czy skuter wówczas, gdy nie jest ono jeszcze gotowe na tego rodzaju prezenty.

9. Książki dla dzieci, które mają 400 stron oraz pisane są drobnym druczkiem

Zanim kupicie dziecku książkę do poczytania na dobranoc, zastanówcie się, czy macie ochotę kilka razy dziennie przerabiać jedną i tą samą książkę. Bo może Wam naprawdę sporo czasu zająć dobrnięcie do jej końca. Tym bardziej, że dziecko lubi, jak powtarza mu się stale pewne wątki. Zdecydowanie lepsze są krótkie książki z dużymi obrazkami. Nie musicie wcale od dzieciństwa czynić z Waszej pociechy znawcy literatury klasycznej.

Książki dla dzieci

Źródło: wizaz.pl

10. Zabawki, które mają więcej niż 3 części składowe i wymagają naklejania naklejek

Czy czuliście się znużeni składaniem zabawki, która zawiera kilku stronnicową instrukcję? Jeśli udało Wam się już w końcu złożyć jej elementy w jedną całość, przychodzi pora na naklejanie kilkudziesięciu naklejek? Ale gdzie, w którym miejscu? To dylemat każdego rodzica, który skusi się na taki prezent dla dziecka. Zalecamy zabawki w jednej części, są zdecydowanie wygodniejsze.

A jeśli już o prezentach mowa zachęcamy do przeczytania kilku innych naszych postów:

Sztuka dawania prezentów w innych kulturach ? kraje azjatyckie, afrykańskie, amerykańskie

10 porad jak wybrać dobry prezent dla nauczyciela

Artykuły podobne