Zabawy z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla rodziców i innych opiekunów. Każdego dnia warto mieć w zanadrzu nowe pomysły. W związku z tym przedstawiamy przykładowe zabawy, z którymi można bawić się z dziećmi, zwracając uwagę na ich walory edukacyjne.

Jakie zabawy z rocznym dzieckiem?

Niesforne kuleczki

Dla rocznych dzieci ciekawymi zabawami mogą okazać się ?niesforne kuleczki? lub ?tęczowe stempelki?. Pierwsza polega na ugniataniu z dzieckiem kuleczek z kolorowego papieru, a następnie wkładaniu ich do jednego pojemnika, a następnie przełożeniu do innego. Wykonane papierowe kuleczki można również wykorzystać do wrzucania ich do wiaderka lub jakiegoś pojemnika. Jeśli pociecha wrzuci kulkę, można ją nagrodzić brawami za to osiągnięcie.

Tęczowe stempelki

Tęczowe stempelki z kolei polegają na pomalowaniu dłoni dziecka nietoksycznymi farbami, a najlepiej pomalowaniu każdego palca innym kolorem, a następnie robienie stempelków na kartce z bloku technicznego lub kartonu położonego na podłodze. Zabawa ta pomaga dziecku wykorzystywać wolną przestrzeń, ćwiczy wyobraźnię przestrzenną, jak również jego kreatywność.

Kolorowe stempelki, photos8.org

Jeśli nie mamy w domu wystarczającej ilości kolorowego papieru do wykonania kuleczek, można wykorzystać produkty, które mamy w kuchni ? groch, fasola, ryż, ziele angielskie. Wrzucamy je do dużego pojemnika/miski, mieszamy i prosimy dziecko, aby przekładało każdy produkt do osobnego pojemnika. Zabawa ta pozwala ćwiczyć chwyt pęsetkowy, poznawać faktury, czy nazwy i wygląd poszczególnych artykułów spożywczych. Dobrym sposobem mogą na mogą być zabawki służące do zabawy w sklep i gotowanie.

Nauka uwagi dla 3-5-latków

Z kolei trzylatki charakteryzują się krótkim czasem skupiania uwagi na jakiejś czynności oraz zabieganiem o uwagę dorosłego. Można z nim bawić się na świeżym powietrzu. Przykładami zabaw mogą być: zabawa w chowanego lub gonionego, szukanie skarbów, łapanie lub kopanie piłki. Najlepiej, jeśli będą to zabawy wykorzystujące zmysł dotyku, ruch i słowo.

Liczę domy, liczę drzewa

Innym przykładem zabawy może być nauka liczenia podczas spaceru z dzieckiem. Można liczyć domy po którejś stronie ulicy, okna w tych domach, drzewa w parkowej alejce, ludzie idący ulicą itp.

Na łonie natury można bawić się również z dzieckiem pięcioletnim. W tym wieku dziecko jest ciekawe, co dzieje się wokół, zadaje wiele pytań, dlatego należy zaspokoić ciekawość poznawczą pociechy. Jeśli dziecko interesuje się np. ptakami warto kupić dziecku książkę na ten temat lub opowiedzieć o nich na podstawie wyszukanych wcześniej w internecie informacji, a później podczas zabawy na powietrzu obserwować je. Jeśli natomiast interesuje się roślinami, warto również zglebić z dzieckiem informacje na ten temat, a następnie wybrać się do palmiarni. Przykładów może być wiele. Można również bawić się z dziećmi, biorąc do ręki jakiś przedmiot, którego dziecko nie widzi, a potem opisywać go w taki sposób, aby dziecko zgadło co to jest.

Ze starszymi dziećmi można bawić się w tworzenie wyrazów. Zabawa polega na podaniu litery początkowej i utworzeniu słowa na tą literę. Kolejne słowa układa się z ostatniej litery wcześniejszego wyrazu. Zabawa ta pozwala nie tylko rozwijać kreatywność dziecka, ale także jego zdolności słowotwórcze czy wzbogacanie języka dziecka.

Kostki drewniane, pixelperfectdigital.com

W gronie rodzinnym lub gdy przyjdą goście można bawić się z dziećmi w gry planszowe, gry zręcznościowe kalambury, które sprzyjają nie tylko odkrywaniu talentów dziecka, jak również pogłębieniu relacji między członkami rodziny. Dzieci mogą także pomagać rodzicom w kuchni przy przygotowywaniu posiłków, pomagać podczas jesiennych prac w ogródku, bawić się w sklep z rodzicami lub rodzeństwem.

Informacje pochodzą z serwisu: parenting.pl.

Przykłady innych zabaw i gier edukacyjnych dla dzieci możemy znaleźć w serwisach: miniminiplus.pl, parenting.pl, miastodzieci.pl, czasdzieci.pl, buliba.pl, maluch.pl.

Artykuły podobne