5 kroków, aby nie stracić panowania nad sobą

Total
0
Shares

Każdy z nas znajdzie się kiedyś w sytuacji, kiedy będzie miał ochotę roztrzaskać jakiś talerz o podłogę, albo wylać na kogoś kubeł zimnej wody. Stresujące sytuacje to część życia, z którą trzeba nauczyć się sobie radzić. Bardzo łatwo jest stracić panowanie nad sobą i pozwolić złości kierować naszymi działaniami. O ile szlachetniej jest jednak nauczyć się panować nad negatywnymi emocjami. Tej trudnej sztuki można się nauczyć postępując według następujących kroków:

1. Uśmiechnij się

ŹRÓDŁO:http://beyondbeautybygloria.com

Na pewno zauważyłeś/aś, że zestresowani, zdenerwowani, czy rozeźleni ludzie mają bardzo charakterystyczny, wkurzony wyraz twarzy. Jeśli poczujesz nadchodzącą falę złości, spróbuj się uśmiechnąć. Nie dasz rady zbyt długo się złościć z uśmiechem na twarzy. Rozluźnij mięśnie szczęki, czoła i ust, aby zostać opanowanym/ą.

2. Patrz w przyszłość

Źródło: http://futureday.org

Mimo tego, że zazwyczaj ciężko jest myśleć o czymkolwiek w przypływie złości, postaraj się zatrzymać chociażby na parę sekund i zreflektować. Pomyśl, czy sytuacja, w którą chcesz się wmieszać będzie miała jakiekolwiek znaczenie jutro, za 5 dni, tygodni, miesięcy, lat. Jeżeli nie, to po co masz tracić swoją energię na coś tak trywialnego i nic nieznaczącego.

3. Przejmij stery

Źródło: http://upload.wikimedia.org

Negatywne emocje mają bardzo silną, obezwładniającą moc. W przypływie złości uciekamy się często do czynów, które nie przeszłyby nam przez myśl na co dzień. Dlatego też ważne jest, aby nie przestawać być panem swojego losu. Powiedzenie sobie, że "moją decyzją jest (nie) złościć się na X, ponieważ Y" potrafi zdziałać cuda.

4. Wyluzuj!

Źródło: http://qflf.files.wordpress.com

Często truizmy w stylu "wypadki chodzą po ludziach" potrafią zezłościć nas jeszcze bardziej, ale w stresujących sytuacjach przyjęcie takiej filozofii może bardzo pomóc. Dopuść do wiadomości fakt, że nie wszystko zawsze musi się ułożyć tak, jak sobie to zaplanowałeś/aś, a świat nie jest idealny i dlatego też zdarzają się rzeczy, które nie powinny, albo, które nie chcemy, żeby się zdarzały.

5. Konsekwencje

Źródło: http://abranddayout.files.wordpress.com

Jeżeli w sytuację wplątana jest inna osoba, to oczywistym jest, że twój wybuch złego nastroju będzie miał na nią jakiś wpływ. Jednak poza konsekwencjami dotyczącymi drugiej osoby, sam/a też będziesz narażony na negatywne skutki swoich działań. Zanurzanie się w złości i pesymizmie może mieć okropny wpływ na twoje relacje z ludźmi i samopoczucie. Nie oszukuj się, otaczanie się negatywnością będzie miało dalekosiężne konsekwencje dla twojego życia.

Artykuły podobne