Świat oszalał na punkcie małych, dotykowych gadżetów, umożliwiających szeroko pojęte czytanie ale i nie tylko! Kindle to przenośne urządzenie do czytania ebooków, a także plików w formatach PDF, DOC, RTF, HTML. Ostatnie dwa kindle dostępne na rynku to Kindle zostały zmodyfikowane przez producenta, który wprowadził dotykowy system obsługi a nie jak dotychczas klawiaturowy.

Kindle Fire

Nie jest to już czytnik książek, ale dotykowy tablet z kolorowym wyświetlaczem IPS, o przekątnej 7". Urządzenie oparte zostało na systemie Android. Kindle Fire obsługuje tylko sieć WiFI (nie ma więc 3G, jak e-czytnik Kindle), na pokładzie znajduje się za to dysk 8 GB of oraz dwurdzeniowy procesor. Nie posiada mikrofonu i kamery. Amazon obecnie oferuje 100 tys. filmów i programów TV w ramach usługi VoD (ma podpisane umowy z CBS, NBC Universal, Sony i Warner Bros) oraz 950 tys. e-książek, które błyskawicznie możemy pobrać na Kindle.

Kindle Fire, źródło: wired.com

Parametry: 

– Wyświetlacz: 7" 1024 x 11,4 mm

– Waga: 413 g

– Procesor: 1 GHz IT OMAP 4430

– Pamięć: 8 GB

– Czas pracy na baterii: 8 h czytania, 7,5 h odtwarzania multimediów

Kindle Fire, źródło: appsplit.com

Kindle Touch 3G

Następny w kolejce jest Kindle Touch, który jak sama nazwa wskazuje, otrzymał ekran dotykowy. Ponadto 4 GB pamięci wewnętrznej (3 GB do wykorzystania), Wi-Fi oraz wsparcie dla formatów AZW, TXT, PDF, MOBI oraz PRC. Jak wiadomo, starszy model Kindle 3G, ten z klawiaturą, pozwalał na przeglądanie stron internetowych. Co prawda funkcja nosiła nazwę eksperymentalnej, ale jednak działała. Kindle nie jest pomyślany do intensywnego surfowania po sieci, ale sprawdzenie maila czy pogody było czasem bardzo praktyczne zwłaszcza, że połączenia 3G nie niosły ze sobą żadnych kosztów. Kindle Touch 3G ze względu na interfejs dotykowy nadawałoby się do tego celu jeszcze lepiej, ale niestety, nic z tego. Amazon zablokował możliwość przeglądania WWW przez 3G, ta przyjemność zarezerwowana jest tylko dla WiFi.

Parametry: 

– Wyświetlacz: 6" 600 x 800 mm

– Waga: 213 g

– Procesor: Freescale i.MX353 / ARM11

– Pamięć: 4GB (z czego 3 GB dostępne dla użytkownika)

– Czas pracy baterii: z włączonym WiFi ?6 tygodni, z wyłączonym nawet do 2 miesięcy, czas ładowania 4 godziny

Kindle Touch 3G, źródło: hered99.com

Zatem który wybrać…? Najlepiej ten, który jest bardziej dopasowany do naszych potrzeb. 

Po lewej stronie Kindle, po prawej Kindle Touch

Artykuły podobne