5 mitów na temat wychowywania dzieci

Total
0
Shares

1. Nie noś dzieci!

Słyszałaś pewnie niejednokrotnie, że nie powinnaś zbyt często nosić swojego dziecka, bo się od Ciebie uzależni i potem nie będziesz miała nawet chwili spokoju, bo położenie dziecka w wózku wywoła natychmiastowy płacz. To mit! Noszenie dzieci daje im poczucie bliskości i bezpieczeństwa! Przytulanie powoduje wydzielanie oksytocyny ? hormonu szczęścia ? zarówno u dzieci, jak i rodziców!

noszenie dziecka

2. Daj się dziecku wypłakać

Dość powszechny mit mówi, że płaczące dziecko należy zostawić w łóżeczku i pozwolić mu się wypłakać. Nieprawda! Malutkie dzieci nie znają mechanizmów uspokajania się i przytulenie rodzica to jedyne, co może je uspokoić. Poza tym, przytulanie dzieci w takich sytuacjach nauczy je, że zawsze mogą liczyć na rodzica.

przytulanie

3. Karm dziecko co 3 godziny

Wiele podręczników dotyczących wychowania dzieci głosi konieczność karmienia dziecka co 3-4 godziny. Nieprawda! Dziecko samo potrafi zasygnalizować płaczem, kiedy jest głodne. Zmuszanie dziecka do jedzenia, gdy nie jest głodne, prowadzi do rozregulowania tego mechanizmu.

jedzenie

4. Nie przesadzaj z komplementami, bo rozpuścisz dziecko!

Dzieciństwo to bardzo ważny czas w budowaniu własnej samooceny i obrazu samego siebie. Nie szczędź dziecku miłych słów, potwierdzaj, jak bardzo je kochasz, jak ważne jest dla Ciebie i dla świata. Dzięki temu Twoje dziecko nie będzie miało problemów z kompleksami, gdy nadejdzie ciężki wiek dojrzewania.

akceptacja

5. Delikatny klaps to najlepsza kara!

Nieważne, czy klaps będzie mocny czy nie. Pokazujesz w ten sposób dziecku, że przemoc w pewnych przypadkach jest dozwolona. Poza tym, dziecko czuje się wówczas poniżone i bezradne, a to źle wpływa na jego samoocenę. Zamiast tego, omawiaj z dzieckiem jego niegrzeczne zachowanie i ucz ponoszenia konsekwencji takiego postępowania.

 rozmowa

Artykuły podobne

Laserowa korekcja wzroku

Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku? Korekcja laserowa to obecnie najnowocześniejsza metoda leczenia wad wzroku. Na jej korzyść przemawia wiele argumentów, takich jak skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu, jak i…
Zobacz więcej ...