Etykieta prezentowa we Włoszech

Total
0
Shares

Włochy kojarzą nam się ze słońcem, pysznym jedzeniem, wakacjami i… temperamentnymi Włochami. Wybierasz się z wizytą do włoskich znajomych? A może wręcz przeciwnie ? to ty będziesz gościł w swoim domu Włochów? Zastanawiasz się nad skromnym prezentem, lecz obawiasz się gafy? Mamy dla ciebie krótki przewodnik na temat zasad wręczania prezentów we Włoszech.

Nie jest tajemnicą, że Włosi są narodem bardzo otwartym i przyjaznym. Kochają życie towarzyskie, wspólne biesiadowanie, a także otrzymywanie i wręczanie prezentów. Włosi, podobnie jak Polacy, są niezwykle gościnni, chętnie zapraszają rodzinę, przyjaciół i znajomych do siebie do domu, goszcząc ich pysznymi specjałami kuchni włoskiej. Jak się zachować, gdy zostaniesz zaproszony do włoskiego domu? W ramach podziękowania za gościnę, warto przynieść gospodarzom drobny prezent. Może to być dobry trunek (wino lub likier), kwiaty dla pani domu, przysmaki z Polski (np. polskie słodycze), czy rękodzieło z naszego kraju.

Fot. c-style.pl

Z jakiej okazji wręczać prezenty?

We Włoszech tradycyjnie obdarowuje się bliskie osoby prezentami z okazji urodzin, ważnych uroczystości, jak chrzest czy ślub (lecz również goście weselni dostają drobne upominki od pary młodej), z okazji rocznicy ślubu, świąt Bożego Narodzenia, w ramach podziękowania etc.

Czego unikać?

Przygotowując prezent dla Włocha, warto zapamiętać kilka istotnych zasad, czego nie należy dawać:

? chusteczek do nosa;

? noży, które symbolizują kłótnię;

? broszek, które oznaczają smutek;

? chryzantem, które są uznawane za kwiaty pogrzebowe;

? róż, które przeznaczone są wyłącznie dla zakochanych.

Co zawieźć w prezencie z Polski do Włoch?

Wybierając się w odwiedziny do włoskich znajomych, warto przygotować drobny podarunek rodem z Polski. Może to być:

? polski alkohol, np. wódka lub domowej roboty nalewka z owoców sezonowych;

? polskie wędliny i kiełbasy;

? polskie słodycze, np. Wedla czy Krakowskiego Kredensu;

? ręcznie robiona biżuteria, np. z bursztynami z Bałtyku;

? wyroby rękodzielnicze, np. ze skóry;

? dekoracja z polskimi motywami folklorystycznymi.

A jak to wygląda w relacjach biznesowych?

Na włoskim gruncie biznesowym wzajemne obdarowywanie się prezentami nie jest szczególnie powszechne. W tej kwestii Włosi nie różnią się od innych mieszkańców Europy, gdzie drobne upominki biznesowe są mile widziane, lecz nie są obowiązkowe w budowaniu tego typu relacji. Wart również mieć na uwadze, by w relacjach biznesowych nie przesadzić z wartością prezentu przygotowanego dla partnera biznesowego lub kontrahenta. Podarunki o zbyt dużej wartości mogą zostać odebrane jako chęć przekupstwa lub wręczenia łapówki. I uwaga! Nie należy wręczać prezentu, jeśli nie dostaliśmy czegoś pierwsi.

Fot. forum.motokobiety.pl

Z okazji Święta Zmarłych…

Co kraj to obyczaj, i choć w Polsce jest to święto raczej nostalgiczne i wypełnione zadumą, we Włoszech ? szczególnie na Sycylii ? do dziś obchodzi się je raczej radośnie. W wielu miastach organizowane są z tej okazji uliczne jarmarki i festyny, w czasie których ulice wypełniają się straganami, oferującymi różne smakołyki, np. ciasteczka crozzi ‘i mottu (kości zmarłych). Z tej okazji dzieci obdarowywane są drobnymi prezentami, zabawkami i słodyczami, które zgodnie z tamtejszą tradycją przynoszą im zmarli z rodziny.

Kim jest Befana?

Pisząc o zwyczajach wręczania prezentów we Włoszech, nie sposób nie wspomnieć o najsłynniejszej włoskiej ofiarodawczyni drobnych upominków. Mowa o Befanie, leciwej czarownicy, o długim, zakrzywionym nosie, która przylatuje do dzieci, by wręczyć im prezenty w noc poprzedzającą święto Trzech Króli. Dobre dzieci mogą liczyć na drobne podarunki i słodycze, natomiast złe na węgielek. Zwyczaj wręczania prezentów 6 grudnia ? tak popularny w Polsce ? we Włoszech praktycznie nie jest praktykowany.

Święta Bożego Narodzenia we Włoszech nie mogą obyć się bez prezentów pod choinką! Włosi nie oszczędzają na prezentach, chcąc zadowolić swoich bliskich najlepiej jak potrafią. Często praktykowany jest również zwyczaj wręczania sobie koszów wiklinowych z prezentami, które zwykle są bardzo wysokiej jakości. Zwykle znajduje się w nich najlepsza oliwa z oliwek, świetne wino, ocet balsamiczny, owoce i bakalie. Zatem jeśli zostaniesz zaproszony do włoskiego domu w okresie świątecznym, będzie mile widziane jeśli przygotujesz taki kosz dla gospodarzy.

Artykuły podobne

Blood: The last vampire

    Jeden z tych filmów, które urzekają od razu, po pierwszym obejrzeniu. Historia nastolatki, tropiącej ukrywające się wśród ludzi wampiry z pozoru nie ma niczego do zaoferowania. Jednak osadzenie tych…
Zobacz więcej ...