Jonathan Safran Foer – kolejna ekranizacja jego powieści

Total
0
Shares

27 kwietnia tego roku w Polsce będzie miała miejsce premiera filmu ?Strasznie głośno, niesamowicie blisko?, nakręcona na podstawie powieści amerykańskiego pisarza młodego pokolenia Jonathana Safrana Foera. Będzie to już jego druga książka, która doczekała się adaptacji filmowej ? wcześniej mogliśmy przeczytać i podziwiać na ekranach ?Wszystko jest iluminacją?.

Zachęcam do lektury obu jego powieści a następnie do obejrzenia ich interpretacji filmowych.

Wszystko jest iluminacją

  

Wszystko jest iluminacją

Młody Amerykanin z podniszczoną fotografią w ręku przybywa na Ukrainę w poszukiwaniu kobiety, która w czasie wojny ukrywała jego dziadka. W towarzystwie wyjątkowo niekompetentnego tłumacza i starca nawiedzanego przez wojenne wspomnienia przemierza zaniedbaną okolicę, z każdym krokiem cofając się w przeszłość. Wszystko jest iluminacją to tragikomiczna, wirtuozerska pod względem literackim opowieść o poszukiwaniu: ludzi i miejsc już nieistniejących, prawd, które nie dają spokoju wielu rodzinom, opowieści, ulotnych, ale istotnych, które łączą przeszłość z przyszłością

Książka

Autor: Jonathan Safran Foer

Premiera: Świat: 2002 / Polska: 2003

Film

Reżyseria: Liev Schreiber 

Premiera: Świat: 2005  / Polska: 2006

###NEWS_VIDEO_1###

Strasznie głośno, niesamowicie blisko

 

  

Strasznie głośno, niesamowicie blisko

Poznajcie Oskara Schella ? wynalazcę, muzyka, aktora szekspirowskiego, jubilera, frankofila i pacyfistę. Dziewięcioletni Oskar ma tajną misję. Musi odszukać zamek pasujący do tajemniczego klucza, który ojciec chłopca przed śmiercią w WTC umieścił w kopercie z napisem ?Black?.

Aby wypełnić misję, Oskar zamierza odwiedzić w Nowym Jorku wszystkie osoby noszące takie nazwisko. Dzięki swojej bestsellerowej powieści Wszystko jest iluminacją Jonathan Safran Foer został uznany za jednego z najzdolniejszych młodych pisarzy amerykańskich. Najnowszą książką udowadnia, że tytuł ten przyznano mu słusznie. Z ciepłym poczuciem humoru, delikatnością i szacunkiem mierzy się z dramatem, który w ostatnich latach dotknął mieszkańców Stanów Zjednoczonych ? atakiem na World Trade Center. Strasznie głośno, niesamowicie blisko to mądra, subtelna powieść, podkreślająca rolę dziecinnej niewinności i wyobraźni w skomplikowanym współczesnym świecie.

Książka

Autor: Jonathan Safran Foer

Premiera: Świat: 2005 / Polska: 2007

Film

Reżyseria: Stephen Daldry

Premiera: Świat: 2011  / Polska: 2012

###NEWS_VIDEO_2###

Artykuły podobne