Etykieta ślubna, czyli o sztuce dawania prezentów

Total
0
Shares

Ślub podobnie jak wiele innych uroczystości rządzi się swoimi prawami. Wszelkie prawidłowości, zwyczaje oraz powinności związane ze ślubem określane są mianem ślubnej etykiety. Niektóre z nich są oczywiste, o innych natomiast warto sobie uświadomić, aby nie popełnić niechcianej gafy. Ślub to podniosła i ważna uroczystość, dlatego w związku z nią warto kierować się przyjętymi zasadami leżącymi w dobrym tonie.

Ślub

Źródło: tapeciarnia.pl

Odpowiednie miejsce i odpowiedni czas

Życzenia oraz prezenty ślubne mają swój czas i swoje miejsce. W podręcznikach savoir-vivru zazwyczaj mowa jest o tym, że wyłącznie osoby, które nie będą uczestniczyły w weselu składają życzenia bezpośrednio po uroczystości ślubnej. Pozostali natomiast goście ustawiają się w kolejce i składają życzenia oraz wręczają kwiaty oraz prezenty na sali weselnej. Zaleca się, aby gabarytowo większe prezenty typu sprzęt RTV czy AGD wręczać na dzień przed ślubem lub już na sali weselnej, po pierwszym toaście. Nie jest to jednak reguła, której należy się sztywno trzymać. Wiele zachowań oraz zwyczajów zależy od regionu, w którym odbywa się wesele. Są miejsca, w których wszystkie życzenia i prezenty składa się tuż po ceremonii i jest to jak najbardziej mile widziane. Określenie najlepszego miejsca i czasu należy do obowiązków świadków.

Miesięczny deadline

Zwyczaj wręczania prezentu po ślubie dotyczy głównie osób nieuczestniczących w ceremonii ślubnej, choć nie tylko. Zdarza się, że osoba zaproszona informuje młodych, że otrzymają swój prezent z pewnym opóźnieniem. Dobra praktyka nakazuje wręczać prezent do miesiąca po uroczystości. Ofiarowanie prezentu przed ślubem jest znacznie bardziej komfortowe dla uczestników wesela, ale jeżeli chcemy przekazać prezent po ślubie to także warto przestrzegać zasady jednego miesiąca, bądź osobiście poinformować parę o chęci dokonania późniejszej wpłaty.

Odpowiednie miejsce w kolejce

Oprócz tego, że podczas składania życzeń i wręczania prezentów należy ustawić się w kolejkę, ważne jest także miejsce w kolejce, które zajmujemy. Główną zasadą jest tutaj stopień pokrewieństwa i powinniśmy się nią kierować. W pierwsze kolejności życzenia składają rodzice, następnie dziadkowie i pozostali członkowie rodziny. Przyjaciele i znajomi powinni cierpliwie poczekać i udać się do młodej pary po zakończeniu wręczania prezentów przez rodzinę.

Pamiętaj o ładnym opakowaniu

Opakowanie prezentu jest kwestią bardzo ważną. Równie ważną jak sam prezent. Ładne i staranne zapakowanie prezentu świadczy o szacunku, jakim obdarzamy młodych a także o naszym zaangażowaniu. Ładne, schludne opakowanie stanowi o dobrym, pierwszym wrażeniu, które podczas wręczania prezentów jest przecież bardzo istotne.

Dodaj bilecik

Bardzo często zdarza się, że młoda para planuje personalizowane podziękowania dla gości. Wówczas koniecznością jest to, aby do prezentu dołączony był bilecik z życzeniami oraz podpisem. Anonimowe prezenty są bardzo problematyczne. Podpisanie prezentu pozwoli uniknąć zbędnych insynuacji bądź też sytuacji gdy do jednego podarowanego prezentu przyznaje się kilka osób.

Artykuły podobne