Srebrna Góra – miejsce, które musisz zobaczyć!

Total
0
Shares

Jeżeli szukasz ciekawego miejsca, gdzie można spokojnie odpocząć z dala od problemów codziennej rzeczywistości. Lubisz poobcować z przyrodą, a przy okazji poczuć trochę historii to zachęcam do odwiedzenia Srebrnej Góry – niewielkiej miejscowości położonej w województwie dolnośląskim.

Srebrna Góra ? zwana dawniej ?Perłą Gór Sowich? znajduje się u wlotu do Kotliny Kłodzkiej. Nazwę zawdzięcza wydobywanej niegdyś rudzie srebra, do dnia dzisiejszego istnieją tam sztolnie kopalniane z których najdłuższa ma około 500 m długości.

Położona jest na wysokości od około 400 m n.p.m. do około 600 m n.p.m. w głębokiej, wąskiej dolinie oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich. Najwyższym wzniesieniem jest Góra warowna położona na wysokości 686 m n.p.m.



Twierdza Srebrnogórska

Jest jedną z najważniejszych atrakcji, wzniesiona aby chronić przejścia przez przełęcz do Kotliny Kłodzkiej. Składa się z sześciu głównych fortów, wielu umocnień oraz bastionów. Twierdza Srebrnogórska określana jest mianem jednego z najciekawszych obiektów architektury militarnej w Polsce, jest znacznie większa od twierdzy kłodzkiej. Ta najwyżej położona warownia obronna w Europie wybudowana została podczas wojny siedmioletniej przez Fryderyka II.
 
Z korony twierdzy rozpościera się piękny widok na Sudety (m.in. to: Góry Sowie, Bardzkie). Na pewno warto wybrać się tam w czerwcu, podczas festynu połączonego z rekonstrukcją bitwy o Srebrną Górę.


Kolej zębata

Kolejną niezwykłą atrakcją tych okolic są pozostałości po trasie sowiogórskiej kolei zębatej, wybudowanej na przełomie XIX i XX w. Imponujące wiadukty i mosty kolejowe wyrastają nieoczekiwanie w lesie, dodając okolicy nieco tajemniczości. Kolej łączyła Dzierżoniów, Pieszyce, Srebrną Górę i Ścinawkę Średnią. Jej najciekawszy odcinek biegnie pomiędzy dwoma ogromnymi wiaduktami, gdzie zastosowano trzecią szynę wspomagającą lokomotywę na trudnych podjazdach. Niestety wskutek wielkiego kryzysu w latach 20. i 30. ubiegłego wieku kolej została zlikwidowana.





Dawny kościół ewangelicki w Srebrnej Górze

Powstał w XVI w., przebudowany w XIX w.


Barokowy kościół św. św. Piotra i Pawła

Powstał w XVIII w., odbudowany XIX w.

Artykuły podobne

Prezenty w krajach arabskich

W krajach arabskich zwyczaj wręczania prezentów jest bardzo powszechny i dobrze widziany. Arabowie lubią dawać prezenty i zwykle jeśli już to robią, mają gest. Jeśli otrzymamy prezent od Araba, dobrze…
Zobacz więcej ...

Gazeta Św. Mikołaja

Uwaga! Kurier z Laponii donosi, że w tym roku rusza pierwszy nakład świątecznej gazety Św. Mikołaja. Elfy pracują od świtu do nocy z niecierpliwością czekając na wieści od Ciebie. Bo…
Zobacz więcej ...