Chcemy tego czy nie, nachodzi sezon wydatków. Szał prezentowy i zapędy na świąteczne rozrywki, dekoracje i jedzenie mogą opróżnić nasze konta zanim zdążymy zasiąść do Wigilii. Pokusy zakupowe są często nie do odparcia, ale istnieje kilka sposobów na okrojenie kosztów i jednocześnie nie pozbawiając siebie i bliskich magii świąt.
Określ zasoby
Chwyć za kartkę i długopis i określ ile pieniędzy możesz w tym roku przeznaczyć na święta. Napisz obok kiedy dokładnie wpłyną one na Twoje konto, zastanów się czy część zakupów możesz zrobić już teraz np. wygospodarowując na nie oszczędności z poprzednich pensji ? Być może choć jedną droższą rzecz możesz zakupić już teraz? Wtedy w grudniu będziesz do przodu o ten właśnie wydatek, kiedy jest większe ciśnienie i ceny rosną. Zaplanuj kiedy pojedziesz po zakupy i ile na nie wydasz. Jeśli planujesz święta wraz z bliskimi i dzielicie się obowiązkami spisz co należy do Ciebie a czym nie musisz sobie zaprzątać głowy. Np. jeśli na całe święta wyjeżdżasz, możesz skromniej udekorować dom i na tym zaoszczędzić. Wypisz w czym mogą Ci pomóc bliscy i zwróć się do nich z prośbą o współpracę. i oczywiście spisz rzeczy, które zamiast kupować możesz zrobić własnoręcznie np. ozdoby świąteczne.
Budżet na prezenty
Tak jak planujesz budżet na spłatę kredytów, opłaty za samochód, zakup jedzenia, tak też zaplanuj budżet na prezenty. Sporządź porządną listę, na której wypiszesz ile konkretnie prezentów musisz zrobić. To klucz by na podarunki świąteczne nie wydać nieprzemyślanie dużo pieniędzy. Uświadom sobie, że, owszem, lubisz koleżankę córki z przedszkola, masz przyjaznych sąsiadów a pani piekarni zawsze daje Ci lepiej najlepiej wypieczony chleb, ale Twoja lista prezentów musi się niestety zamknąć na określonym kręgu osób. Ogranicz zatem listę obdarowanych do tych najbliższych, a pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze. Ustal rozsądny limit na każdy prezent, najlepiej jeśli pieniądze na ten cel odkładamy każdego miesiąca, tak by w grudniu nie odczuć odpływu gotówki i mieć zasoby pieniężne na prezenty, co do których jesteśmy przekonani, a nie plastikowe ?zapchajdziury?.
Świętujmy oszczędnie
Clue Bożego Narodzenia to bycie razem, czyli spędzanie czasu z najbliższymi i przyjaciółmi, a ci o ile są sprawdzeni nie będą mieli nic przeciwko jeśli zamiast cielęciny przyrządzisz coś z tańszych składników. Dlatego zanim wybierzesz się do sklepu po składniki usiądź i zaplanuj dokładnie co będziesz przyrządzać na święta. Możesz poszperać w Internecie i znaleźć kilka niedrogich przepisów. Pamiętaj cokolwiek teraz ustalisz trzymaj się tego i dokładnie spisz wszystkie składniki, których będziesz potrzebować. Możesz też poprosić gości o przyniesienie czegoś do jedzenia np. podsuwając pomysł, że każdy ma przyjść z nowo zasmakowaną na wakacjach przekąską. Z atrakcji możesz zaplanować wspólny maraton filmowy, oglądanie starych zdjęć lub zabrać gości w podróż do dzieciństwa podjadając z nimi kakao i ciastka. Warto pomyśleć o uczciwym postawieniu sprawy i skromniejszym przyjęciu niż działać na zasadzie ?zastaw się, a postaw się? kosztem tego, że miałabyś w myślach wydatki, które pochłonęło to przedsięwzięcie. Prawdopodobnie twoi goście na skromnym przyjęciu poczują się bardziej swojsko niż na sztywnym wystawnym obiedzie.
Gromadź wcześniej
Jeśli byłaś kiedyś w warzywniaku 23 grudnia to pewnie wiesz co się tam dzieje. To niemalże karkołomna wyprawa w tłum ludzi, z których każdy staje na głowie, żeby kupić ostatnie potrzebne rzeczy i upichcić coś zanim przyjdą goście. Aby uniknąć starcia przy ostatniej kapuście, zrób zapasy już wcześniej. W tygodniach poprzedzających święta możesz przecież powoli nabywać produkty z długim terminem ważności, których będziesz potrzebowała. To sprawi, że zakupów przedświątecznych nie odczujesz tak dotkliwie w swoim budżecie, i, co ważne, unikniesz ewentualnych deficytów towaru, które wciąż jeszcze się zdarzają.
Przy skromnym budżecie daj czas zamiast prezentów
Własnoręcznie zrobione kartki świąteczne są dobrym pomysłem, ale prezenty rodem z przedszkola mogą okazać się nietrafione. Skoro już mowa o długiej liście osób do obdarowywania, to warto pomyśleć kogo możesz obdarować w sposób niematerialny. Zastanów się jak możesz uszczęśliwić kogoś poświęcając mu czas. Np. Twojej przyjaciółce możesz zaoferować opiekę nad dzieckiem by mogła wybrać się na świąteczne zakupy tylko z mężem, lub zamiast wymiany prezentów urządzić z przyjaciółmi spotkanie opłatkowe.Możesz też po prostu ofiarować efekt własnej pracy np. szykując świąteczne ciasteczka także dla rodziny siostry. Na zachodzie modne jest zastępowanie tradycyjnej wymiany prezentów poprzez wspólną grupową pracę na rzecz którejś organizacji charytatywnej. Może to być np. zorganizowanie Wigilii w szpitalu dziecięcym. To szlachetny pomysł, który ma same zalety: ty pobędziesz z bliskimi Ci ludźmi, oszczędzisz pieniądze a wypracowane dobro przysłuży się jeszcze komuś innemu.