5 kroków do szczęścia

Total
0
Shares

Wszyscy chcemy być szczęśliwi. Pragniemy też szczęścia dla ludzi, których kochamy. Dlatego to tak ważny temat. 

Poczucie szczęścia to zarówno krótkotrwałe pozytywne emocje, których doświadczamy każdego dnia, jak i nasze ogólne poczucie satysfakcji z życia. Wg badań, za nasze szczęście w 50% odpowiadają geny, a w 10% nasze dochody i środowisko, w jakim żyjemy. Pozostałe 40% to nasze codzienne aktywności i świadome decyzje, jakie podejmujemy. Jaki z tego morał? Nasze wybory mają wpływ na nasze szczęście!

1. Zostań częścią czegoś wielkiego

Ludzie, którzy są świadomi sensu swojej obecności w większej grupie i którzy znają cel jej działań, mają większe poczucie kontroli nad swoim życiem i zdolność walki o to, na czym im zależy. Doświadczają również mniejszego stresu i rzadziej dopada ich depresja. 

Gdzie szukać sensu i celu? To może być grupa religijna, silne więzi z rodziną czy ze współpracownikami. Ważne, by być częścią czegoś większego niż my sami.

wspólnota

2. Zrób coś dla innych

To nie tak, że pomaganie innym to coś, co po prostu należy robić i już. To przede wszystkim dobrze wpływa na nas samych. Dawanie zbliża nas do innych ludzi, tworzy silniejsze więzi  i pomaga budować szczęśliwsze społeczeństwo z korzyścią dla każdego. Wg badań, dzielenie się z innymi zwiększa poczucie satysfakcji, zmniejsza stres i poprawia samopoczucie. Poza tym, pomaganie innym jest zaraźliwe! Inspiruje! I nie chodzi wcale o dawanie pieniędzy, ale o czas, uwagę, nasze zdolności i energię! 

pomoc

3. Poczuj się dobrze z samym sobą

Wg psychologów, nasze szczęście składa się z dwóch części ? dobrego samopoczucia (często mylonego ze szczęściem) i dobrego życia. Na tę drugą część wpływa nasza samoakceptacja. Oznacza ona świadomość swoich słabych i mocnych stron, pogodzenie się z przeszłością, pozytywne spojrzenie na swoje życie, mimo świadomości własnych ograniczeń. Nie oznacza to akceptacji naszych błędów ? raczej pracę nad zmianą niż wrogość do siebie. Wg psychologa Alberta Ellisa, są dwie drogi: akceptacja bezwarunkowa i akceptacja pod pewnymi warunkami (ta druga jest zabójcza dla naszego szczęścia).

samoakceptacja

4. Spójrz na świat przez różowe okulary

Wg najnowszych badań, pozytywne emocje polepszają naszą percepcję świata, pozwalają nam zobaczyć więcej, być bardziej kreatywnym, otwartym na nowe idee i doświadczenia. Pozytywne podejście do życia wpływa też na nasze kontakty z innymi. Poza tym, pozytywne uczucia chronią przed stresem i pomagają stawić czoła trudnościom. Wg badań, potrafią też zahamować, a nawet cofnąć chorobę. Dlatego od dziś wstajemy z łóżek z szerokim uśmiechem i optymistycznie patrzymy na każdy nowy dzień!

uśmiech

5. Ucz się nowych rzeczy

Uczenie się buduje nasze poczucie szczęścia. Pozwala nam pozostać ciekawymi świata i zaangażowanymi w pewien proces. Pomaga też w budowaniu samoakceptacji i satysfakcji z nowych dokonań. I nie chodzi koniecznie o akademicką wiedzę ? zapisz się na lekcje śpiewu, do drużyny sportowej czy na zajecia taneczne!

nauka

Artykuły podobne