JakiPrezent.pl Blog / 5 mitów na temat wychowywania dzieci

5 mitów na temat wychowywania dzieci

1. Nie noś dzieci!

Słyszałaś pewnie niejednokrotnie, że nie powinnaś zbyt często nosić swojego dziecka, bo się od Ciebie uzależni i potem nie będziesz miała nawet chwili spokoju, bo położenie dziecka w wózku wywoła natychmiastowy płacz. To mit! Noszenie dzieci daje im poczucie bliskości i bezpieczeństwa! Przytulanie powoduje wydzielanie oksytocyny – hormonu szczęścia – zarówno u dzieci, jak i rodziców!

noszenie dziecka

2. Daj się dziecku wypłakać

Dość powszechny mit mówi, że płaczące dziecko należy zostawić w łóżeczku i pozwolić mu się wypłakać. Nieprawda! Malutkie dzieci nie znają mechanizmów uspokajania się i przytulenie rodzica to jedyne, co może je uspokoić. Poza tym, przytulanie dzieci w takich sytuacjach nauczy je, że zawsze mogą liczyć na rodzica.

przytulanie

3. Karm dziecko co 3 godziny

Wiele podręczników dotyczących wychowania dzieci głosi konieczność karmienia dziecka co 3-4 godziny. Nieprawda! Dziecko samo potrafi zasygnalizować płaczem, kiedy jest głodne. Zmuszanie dziecka do jedzenia, gdy nie jest głodne, prowadzi do rozregulowania tego mechanizmu.

jedzenie

4. Nie przesadzaj z komplementami, bo rozpuścisz dziecko!

Dzieciństwo to bardzo ważny czas w budowaniu własnej samooceny i obrazu samego siebie. Nie szczędź dziecku miłych słów, potwierdzaj, jak bardzo je kochasz, jak ważne jest dla Ciebie i dla świata. Dzięki temu Twoje dziecko nie będzie miało problemów z kompleksami, gdy nadejdzie ciężki wiek dojrzewania.

akceptacja

5. Delikatny klaps to najlepsza kara!

Nieważne, czy klaps będzie mocny czy nie. Pokazujesz w ten sposób dziecku, że przemoc w pewnych przypadkach jest dozwolona. Poza tym, dziecko czuje się wówczas poniżone i bezradne, a to źle wpływa na jego samoocenę. Zamiast tego, omawiaj z dzieckiem jego niegrzeczne zachowanie i ucz ponoszenia konsekwencji takiego postępowania.

 rozmowa

O autorze Wszystkie posty

Karolina

Karolina

Uzależniona od muzyki, pozytywnych dźwięków djembe i tańca. Życie spędza na poznawaniu nowych języków, kultur i na podróżowaniu. Szczególnym uczuciem darzy kontynent afrykański, dlatego wykorzystuje każdą okazję, by się tam znaleźć oraz chętnie angażuje się w rozmaite akcje przybliżające Europejczykom ten obszar świat. Niedawno rozpoczęła swoją przygodę ze sportami ekstremalnymi, na początek wybierając najwyższy na świecie most do skoków na bungee. Beznadziejnie uzależniona od czekolady.