Czy to jest wykonane z papieru? Oto jest pytanie!

Patrząc na fantastyczne dzieła brytyjskiej artystki Katherine Morling nasuwa nam się na myśl podstawowe pytanie: z czego owe cuda są wykonane? Wizualnie wyglądają tak jakby były zrobione z papieru. Ale czy na pewno? Czarno białe, linearne szkice zostały przeniesione do realnego świata imitując aparaty, igły do szycia, a nawet zwierzęta i naczynia kuchenne.

Już na samym wstępie rozwieję Wasze wątpliwości. Arcydzieła Katherine Morling wykonane są… z ceramiki! Kilka słów na temat tego znanego od wieków tworzywa. Ceramika w rozumieniu tradycyjnym to tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia oznaczającego ziemię, glinę. Obecnie przez ceramikę rozumie się wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania których istotnym procesem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza, np. spiekanie lub prażenie.

Historia ceramiki sięga paleolitu. Najstarsze znalezione wyroby datuje się na 13 tys. lat p.n.e., szklane 5–6 tys. lat p.n.e., materiały wiążące (wapno, gips) używane są od 2–5 tys. lat. Ceramikę wytwarzali już Grecy, znana jest kultura pilińska z okresu brązu, jedna z zespołu kultur mogiłowych, która zajmowała się obróbką ceramiki. W Polsce ceramika stosowana jest od ok. 7,5 tys. lat. Tak więc historia ceramiki sięda setek tysięcy lat przed naszą erą. Katherine Morling pokazała z swoich pracach jej nowe oblicze.

Brytyjka Katharine Morling zajmuje się właśnie tworzeniem naturalnych rozmiarów ceramicznych rzeźb przedmiotów codziennego i niecodziennego użytku, które wyróżniają się także wspomnianą we wprowadzającym akapicie stylizacją. Artystka stworzyła pełnych rozmiarów rzeźby, przepełnione energią. Na pierwszy rzut oka, wyglądają one jak kawałki papieru. Jednak w rzeczywistości, Katherine Morling użyła jedynie ceramiki jako głównego materiału do skonstruowania tych niesamowitych obiektów. Na samym początku artystka stworzyła szkice różnych przedmiotów, z których czerpała inspiracje. Później, za pomocą dłoni, rzeźbiła i zdobiła wszystkie detale z gliny. Rzeźbiarka uważa że „pomysł kształtuje się na żywo, w trakcie pracy”. Po zakończeniu modelowania, Katherine Morling podkreśla kontury czarnym tuszem aby dać wrażenie, że rzeźby wykonane są z papieru.

Popatrzcie na prawdziwe arcydzieła z ceramiki, które wyglądają niczym wykonane z papieru. Nas urzekły! A Wy co o nich myślicie?

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Źródło fotografii: katharinemorling.co.uk

O prezentologu Pomysły na prezenty - zobacz

Małgo

Małgo

Rozważna i romantyczna, czy odważna i nieprzewidywalna? Różnie z tym bywa… Jedno jest pewne – dziennikarka pełną parą z wykształcenia i powołania.
Ukończyłam studia dziennikarskie na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, pisywałam do lokalnych gazet, prowadziłam audycje radiowe. Ostatnimi czasy związałam się z telewizją, gdzie pracowałam jako prezenterka i redaktorka. Niedawno rozpoczęłam przygodę z własną firmą kosmetyczną, gdzie spełniam się jako kobieta, właścicielka, blogerka.
Uwielbiam wszelkie nowinki modowe, dobrą muzykę czy ciekawą książkę. Pasjonują mnie podróże, jazda konna oraz dobra zabawa. Mam dobry gust, potrafię z „niczego” wyczarować „coś” wyjątkowego i niepowtarzalnego. Od wakacji 2013 roku realizuję się jako szczęśliwa mężatka.
Mam nadzieję, że moje artykuły na jakiprezent.pl przyniosą Państwu wiele radości, a moje rady będą przydatne w codziennym życiu. Jestem z Wami, piszę dla Was i myślę o Was nieustannie.
MAŁGO