Jak pomysłowo rozwijać wyobraźnię u dzieci?

Dziecięca wyobraźnia może zadziwić niejednego dorosłego! To potężny oręż w lepszym rozumieniu świata, który warto rozwijać – kreatywność jest ogromnym potencjałem, dlatego warto zadbać o nią już od najwcześniejszych lat życia dziecka. Co rozwija wyobraźnię u maluchów?

Sposobów na rozwój wyobraźni u dzieci jest mnóstwo – począwszy od codziennych czynności, które mogą być wzbogacone o wiele interesujących i wciągających atrakcji, a skończywszy na wydarzeniach na długo zapadających w pamięć, na przykład wyjściach do teatru czy też festiwalach przeznaczonych specjalnie dla dzieci. To w dużej mierze o rodziców zależy rozwój wyobraźni u dziecka, dlatego warto pobudzać jego pomysłowość, nakłaniać do zadawania pytań oraz odpowiadać na nie, wsłuchiwać się w potrzeby dziecka oraz dawać mu niezbędne podstawy do samodzielnego poszukiwania tego, co może wciągnąć go najmocniej.

Prace plastyczne

To najprostszy i jednocześnie najtańszy sposób na rozwijanie kreatywności u dzieci. Flamastry, kredki, plastelina, wycinanki, stare gazety, papierowe talerzyki czy wspólne rysowanie – to wszystko może być bardzo interesujące dla dziecka. Wystarczy tylko chwila, aby zorganizować warsztat pracy dla malucha, który będzie mógł oddać się tworzeniu niezwykłych dzieł. Można również zapisać swoją pociechę na warsztaty plastyczne dla dzieci.

Muzykowanie

Zarówno lekcje gry na instrumentach, jak i zabawy z instrumentami muzycznymi w domu sprzyjają rozwojowi wyobraźni u dzieci. Nawet proste cymbałki będą dobrym wyborem! Ciekawym pomysłem jest także uczestnictwo w warsztatach muzycznych, podczas których dziecko może rozwijać swoje zainteresowania.

Zabawa „a co by było, gdyby?”

„Gdybanie” może być świetną zabawą dla dziecka. Zadawanie pytań maluchowi nie tylko pozwoli mu na rozwiniecie wyobraźni, ale również ma pozytywny wpływ na wymowę, którą rodzic może kontrolować. Wymyślanie niezwykłych scenariuszy, pytania o to, co maluch zrobiłby, gdyby znalazł się na bezludnej wyspie, wspólne poszukiwanie różnych rozwiązań z sytuacji zaprezentowanych w bajkach – to naprawdę świetna zabawa, która może wciągnąć na godziny!

Teatr

Zarówno chodzenie do teatru na spektakle przeznaczone dla dzieci, jak i zabawy teatralne w domu mają wiele plusów. Teraz, gdy do dyspozycji jest wiele teatrów skupionych właśnie na najmłodszych widzach, znalezienie czegoś wciągającego nie powinno być żadnym problemem. Można także zapisać dziecko na warsztaty teatralne lub samodzielnie w domu zorganizować występ – w sklepach można kupić gotowe pacynki lub przygotować je samodzielnie, można też odgrywać sceny z ulubionych bajek, zabawić się w pantomimę.

Czytanie

Teraz coraz bardziej niedoceniane, ale nieocenione w rozwijaniu dziecięcej wyobraźni! Wspólne czytanie bajek, nawet oglądanie komiksów sprzyja poprawie kreatywności i wyobraźni dziecka. Wybór książek dla maluchów jest ogromny, dlatego rodzice nie powinni mieć żadnych problemów ze znalezieniem czegoś ciekawego – czeka zarówno klasyka, jak i najnowsze propozycje autorów książek dziecięcych.

To tylko kilka propozycji dla rodziców, którzy chcieliby rozbudzić w dzieciach kreatywność. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej – wystarczy tylko puścić wodze swojej wyobraźni, aby wybrać coś innego – zarówno w domu, jak i poza nim!

O prezentologu Pomysły na prezenty - zobacz

Joanna

Joanna

Z pasją wyszukuje ciekawe tematy, którymi dzieli się z czytelnikami. Uwielbia pisać o dawaniu, ta idea jest jej bliska, ale tematy z nutą bon chic, bon genre to jej ewidentna miłość. Kocha Francję za jej styl, pejzaże i kuchnię prowansalską. Chętnie wpada na francuskie strony i przybliża francuski punkt widzenia. Resetują ją domowe popołudnia i muzyka, a jak rusza w drogę, to tylko rowerem.