Jak walczyć z bezsennością?

Total
0
Shares

Każdej nocy przekręcasz się z boku na bok, wiercisz na łóżku, liczyć owce, pijesz ciepłe mleko, a to wszystko zdaje się na nic? Pamiętaj, że sen jest konieczny do regeneracji organizmu i z bezsennością trzeba walczyć. Poniżej przedstawiamy pomysły, jak to zrobić.

1. Kładź się na łóżku tylko wtedy, gdy idziesz spać. Nie jedz, nie czytaj i nie oglądaj w nim filmów. Chodzi o to, żeby kojarzył Ci się jedynie ze snem.

2. Na 4-6 godzin przed snem nie zażywaj zażywaj nikotyny ani kofeiny, które mogą Cię pobudzać przez kolejne kilka godzin i uniemożliwiać w ten sposób zasypianie. Również alkohol może Cię budzić w nocy, więc unikaj go wieczorami.

3. Gdy obudzisz się w nocy, nie zerkaj nerwowo na zegarek i nie przeliczaj, ile zostało Ci jeszcze godzin snu. To tylko może Cię pobudzić i odwrócić Twoją uwagę od upragnionego relaksu.

4. Przed snem bierz ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel, która zrelaksuje i rozluźni Twoje ciało. Używaj olejków zapachowych i soli do kąpieli, które będą sprzyjać rozluźnieniu i odpoczynkowi.

5. Zadbaj o idealne warunki do snu. Sypialnia powinna być przewietrzona przed snem. Łóżko nie może być zbyt miekkie albo zbyt wygodne. Możesz zadbać też o muzykę klasyczną,która pomoże Ci w relaksie.

6. Jeśli nie możesz spac dłużej niż 3 tygodnie, udaj się po poradę do lekarza.

sen

Artykuły podobne

Lot nad Tatrami

Ciągnie mnie ku górze? Chcę wznieść się ponad ziemię, dotknąć nieba, zbliżyć do słońca? Tęsknię za wędrówkami po tatrzańskich szlakach, podziwianiem krajobrazu. Oprócz górskich spacerów uwielbiam również rejsy samolotowe. Niedawno…
Zobacz więcej ...