Odkąd cała Polska zaczęła ćwiczyć z Ewą Chodakowską, pojawiła się moda na zdrowy styl życia i zdrowe nawyki żywieniowe. Odziwo pojawiła się także moda na sportowy look. Nie założymy przecież na siłownię byle jakich ubrań. Podążając za Ewą Chodakowską, każda nasza stylizacja musi być głęboko przemyślana. Krótki, obcisły top, najlepiej w jakimś neonowym kolorze, legginsy opinające i pięknie podkreślające sylwetkę oraz sportowe buty ? to must have każdej sportsmenki. Buty są zdecydowanie najważniejsze, niekoniecznie dlatego, że wybieramy te trendy, ale dlatego, że ćwiczenia w odpowiednio dobranym obuwiu przynoszą efekty.
Postanowiłam przyjrzeć się nieco bliżej butom do biegania. Na początek przedstawię Wam kilka wskazówek teoretycznych.
Wielkim błędem jest rozpoczynanie biegania w starych butach albo w butach zupełnie do tego nieprzystosowanych (jak tzw. tenisówki, trampki itp.). Bieganie w nieodpowiednich butach często powoduje bóle i przemęczenie stóp. Może tez być główną przyczyną urazów (nie tylko samych stóp, ale także kręgosłupa i stawów).
Wybór odpowiedniego buta to niełatwe zadanie. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy początkującymi biegaczami i pojęcia takie jak pronator, supinator, czy fachowe określenia systemów amortyzujących niewiele nam mówią. Tutaj ważne staje się znalezienie odpowiedniego sklepu biegowego z wykwalifikowaną obsługą (najlepiej biegającą). W Polsce coraz więcej jest dobrych sklepów biegowych, zarówno sieciowych (czyli przedstawicieli konkretnych marek producentów), jak i sklepów posiadających szeroki asortyment różnego rodzaju obuwia sportowego.
Źródło: zszywka.pl
Zasady doboru butów do biegania:
Poznaj kilka zasad, którymi należy się kierować przy zakupie obuwia biegowego:
1. Buty kupujemy po południu, kiedy po całym dniu nogi są zmęczone i nabrzmiałe. Podczas biegu również będą one obrzmiewać i but nie powinien ich wtedy obciskać.
2. Buty mierzymy w skarpetkach podobnych do tych, których będziemy używali w trakcie treningów.
3. Przymierzamy oba buty! U większości ludzi stopy delikatnie różnią się rozmiarem. But musi być więc dopasowany tak aby nie obciskał większej stopy.
4. But musi być troszkę większy ? duży palec u stopy powinien mieć swobodę ruchu. Z drugiej jednak strony but powinien dobrze trzymać stopę, więc jeżeli przesuniemy stopę w bucie maksymalnie do przodu, pięta powinna nam się nadal dobrze w bucie trzymać. Za mały but spowoduje bolesne odbicia i otarcia podczas biegu!
5. Pięta nie powinna ruszać się w bucie podczas biegu i ocierać ścięgna achillesa. Takie ocieranie może powodować nieprzyjemne rany, jak również powoduje szybkie zniszczenie wyściółki buta. Nie wstydź się biegania po sklepie. Dobre sklepy biegowe mają czasem 20- metrowe bieżne na terenie sklepu!
6. But powinien być dopasowany od pierwszej chwili. Nie należy oczekiwać, że się rozchodzi. Buty do biegania robione są tak, aby pasowały od razu oraz są na tyle wytrzymałe, że się nie rozciągają. Lepiej przymierzyć 20 par i trafić na odpowiednią niż być zmuszonym do kupienia drugiej pary.
Teoria teorią, w praktyce, zwłaszcza dla nas kobiet ważne jest to, aby buty były po prostu modne. W tym sezonie zdecydowanym faworytem są Nike Free Run dostępne w przeróżnych, wspaniałych wersjach kolorystycznych.
Źródło: allegro.pl
Od wielu doświadczonych biegaczy i trenerów możemy usłyszeć, że jeśli nie wiemy, jakie buty do biegania wybrać, powinniśmy postawić na te wygodne. Nike Free na pewno takim butem jest. Jest lekki, idealnie dopasowany, wkładamy go na stopę i czujemy się tak, jak w najwygodniejszych na świecie kapciach. Jest to zatem idealne połączenie tego, co modne z tym, co profesjonalne!
Źródło: allegro.pl
Inspiracje teoretyczne zaczerpnięte ze strony jak-biegac.pl.