Świąteczne przygotowania – jak zaangażować w nie dzieci?

Total
0
Shares
Stroik świą…teczny, stockarch.com

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiążą się one z szeregiem przygotowań – dekorowaniem domu, choinki, świątecznego stołu. Nie musimy jednak robić tego wszystkiego sami. Z pomocą mogą nam przyjść dzieci, wnuki i inni członkowie rodziny. Poniżej przedstawiamy propozycje ich zaangażowania w świąteczne przygotowania.

Stroik świąteczny, stockarch.com

Dzieci, które wykazują talent artystyczny można zaangażować w tworzenie ozdobnych kartek świątecznych, które następnie można wysłać do rodziny, krewnych, przyjaciół. Mogą również tworzyć ozdoby choinkowe lub stroiki, czy nawet własnoręcznie przygotować świąteczne prezenty.

Instrukcje tworzenia przykładowych kartek i ozdób znajdziesz tutaj:

Aniołek z papieru

Świąteczna kartka Bożonarodzeniowa

Papierowa gwiazda betlejemska

Serwetka w kształcie gwiazdy betlejemskiej

Łańcuch choinkowy

Jeśli pociecha gra na jakimś instrumencie, można zachęcić ją, aby w Wigilię Bożego Narodzenia akompaniowało kolędy śpiewane w tym szczególnym czasie lub zaśpiewało ulubioną kolędę. Jeśli natomiast wykazuje się talentem aktorskim dziecko może przygotować z rodzeństwem lub kuzynostwem teatrzyk nawiązujący do dzieł literackich o tematyce świątecznej np. „Skąpiec”, „Opowieść Wigilijna”, wystawić Jasełka lub wyrecytować wiersz.

Pociecha będzie miała frajdę, mając możliwość wycinania z rodzicem lub starszym rodzeństwem ciastek czy wykazać się inwencją twórczą ozdabiając je po upieczeniu lukrem, czekoladą czy kolorową posypką. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci, w celu ich ochrony np. przed poparzeniem, skaleczeniami, czy zrobieniem krzywdy bratu lub siostrze. Jeśli przygotowane wypieki mają być upominkiem dla kogoś bliskiego dzieci mogą je również własnoręcznie zapakować.

Bombka choinkowa, pixelperfectdigital.com

Czynnościami, do których można zaangażować starsze dzieci jest pakowanie prezentów czy przygotowywanie świątecznego stołu. Mogą pakować zarówno podarunki, które przygotowały samodzielnie dla innych członków rodziny, jak również mogą pomagać rodzeństwu czy rodzicom. Młodszym dzieciom może sprawić radość rozdawanie prezentów w Wigilię Bożego Narodzenia. Świetną zabawę może stanowić również rozpakowywanie upominków. Możliwości na wspólne spędzenie czasu w okresie bożonarodzeniowym jest wiele.

Artykuły podobne

Bananowa pościel

Nietuzinkowej parze, która niedługo stanie na ślubnym kobiercu, a co za tym idzie już wkrótce zacznie wić swoje gniazdko, możesz podarować równie nietuzinkowy prezent, czyli pościel inspirowaną twórczością Andy’ego Warhola.…
Zobacz więcej

Seks młodych rodziców

Wielu młodych rodziców bez zawahania zgodzi się z twierdzeniem, że narodziny dziecka wiążą się z ogromnymi zmianami w życiu codziennym. Początkowe dolegliwości kobiety związane z porodem, nowe obowiązki i ciągle…
Zobacz więcej

Przykrywka

Choć to podobno niezdrowe, i tak wielu z nas korzysta z mocy kilkuset Wat, by odgrzać przygotowany wcześniej posiłek. Nie oszukujmy się: mikrofalówka potrafi kawałek pysznego, soczystego mięsa zamienić w…
Zobacz więcej