z Bułgarii

Co przywieźć z Bułgarii?

Total
0
Shares

Zastanawiasz się co można przywieźć z Bułgarii? Kilkanaście lat temu, Bułgaria była jedynym krajem do którego można było wyjechać bez problemów. Dziś jej popularność nie ustaje. Złote Piaski albo Słoneczny Brzeg to najczęściej odwiedzane miejscowości. Na straganach można znaleźć ciekawe pamiątki. Jakie?

Róże z Bułgarii

Ale nie takie dosłownie, gdyż zwiędłyby po drodze. Mam tu na myśli wyroby różane. Przede wszystkim Bułgaria słynie z olejku różanego, który jest składnikiem perfum, olejków, wody różanej, kremów, mydełek, ale też konfitur, miodów czy alkoholi. Wszystko to z domieszką płatków róż.

Inne smakołyki z Bułgarii

Z innych produktów żywnościowych, jakie warto przywieźć z Bułgarii, wymienię słodkie lokumi ? galaretki z orzechami, migdałami i kokosem, chałwę słonecznikową, bułgarski ser sirene lub ser żółty ? kaszkawał. Polecam też przyprawę czubricę – posiada gorzki i cierpki smak, a dodawana jest do dań z mięsem, fasolą, soczewicą.

Alkohole z Bułgarii

Z alkoholi, prócz tych na bazie płatków róż, polecam z czerwonych win Marut, Sofię, Trakiję, ale przede wszystkim Kadarkę. Z białego wina Damianicę i Tamiankę. Znajdziesz tu też anyżówki (mastiki) z winogron, śliwki czy brzoskwini oraz najbardziej znaną rakiję, czyli śliwkówkę Tetewenską.

Regionalne pamiątki z Bułgarii

Wyroby ze skóry: męskie kurtki, rękawiczki, kapelusze czy paski. Często przywozi się również ceramikę i miedziane talerzyki, miseczki, kubki, dzwonki. I tu podobnie jak w Grecji znajdziemy ręcznie malowane ikony. Warto zapłacić więcej za oryginał. Drewniane szkatułki i figurki też cieszą się powodzeniem. Być może uda ci się spotkać piękne i praktyczne, metalowe dzbanki do parzenia kawy, zwane dżezwe. Ciekawe są też ręcznie tkane dywany lub pledy z wioski Cziprowci, Koteł lub Kopriwsztica. Z regionalnych prezentów można również kupić kobiecą, haftowaną tradycyjnymi wzorami bluzkę albo obrus czy serwetki.

z Bułgarii

Czego nie kupować w Bułgarii

W Bułgarii jest wiele sklepów z podróbkami markowych rzeczy. Uważajcie na nie. Są bardzo wątpliwej jakości i raczej jednosezonowe. Zachęcam do kupowania tych bardziej oryginalnych pamiątek i smaków lata.

Bliska Bułgarii jest Grecja, jeśli planujesz i ją odwiedzić, poczytaj o pamiątkach jakie możesz przywieźć z kraju antycznych bogów:

Co przywieźć z Grecji?

Jeśli jesteś zaawansowanym podróżnikiem i tylko czekasz, kiedy opuścisz rodzinne strony by zobaczyć kawałek świata, polecam ci zajrzeć na stronę z gadżetami dla podróżników TUTAJ.

Artykuły podobne

Idealny bukiet ślubny

W poszukiwaniu idealnego bukietu ślubnego przeczesałam wiele kwiaciarni oraz stron florystycznych, prezentujących gotowe kompozycje. Wybór jest oczywiście ogromny, jednak nic mnie tak naprawdę nie zachwyciło. Do czasu… Trafiłam na dekoracje…
Zobacz więcej ...