Czy parafina powinna znaleźć się w kremie do twarzy?

Total
0
Shares

Aby skóra twarzy była promienna, nawilżona i pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości, niezbędne jest korzystanie z odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Te, w zależności od swoich właściwości i przeznaczenia, odżywią ją, wygładzą lub zabezpieczą przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jednym z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji jest bez wątpienia krem do twarzy. Składnikiem, który dość często można spotkać w tego typu produktach, jest z kolei parafina. Jaki jest jej wpływ na kondycję naszej cery?

 

Krem do twarzy a parafina

Dlaczego obecność parafiny w kremach do twarzy budzi tak duże kontrowersje? Zacznijmy więc od początku. Parafina znana jest także pod nazwami Mineral Oil, Paraffin Oil lub Petrolatum. Substancja ta pozyskiwana jest w procesie destylacji ropy naftowej i stanowi składnik zarówno kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i różnego rodzaju maści do stosowania na skórę. Po nałożeniu tworzy warstwę okluzyjną, która zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi. 

 

Dlaczego więc, pomimo swojej obecności w produktach pielęgnacyjnych, parafina uważna jest za kontrowersyjny składnik? Przede wszystkim jej obecność na skórze sprawia, że zaburzeniu ulegają naturalne czynności skóry. Ze względu na nieprzepuszczalną warstwę, jaką tworzy, uniemożliwiona jest prawidłowa wymiana gazowa, przez co na naszej twarzy mogą zacząć pojawiać się niedoskonałości. Zdecydowanie powinny unikać jej osoby z cerą tłustą i trądzikową.

 

Oprócz tego aplikacja kremu do twarzy, który zawiera parafinę, uniemożliwia wniknięcie składników odżywczych pochodzących z innych kosmetyków. Ponadto, w przeciwieństwie do naturalnych olejów i maseł, parafina nie posiada żadnych wartości odżywczych dla naszej skóry. 

 

Parafina w kremie do twarzy ? tak czy nie?

Czy w takim razie należy całkowicie zrezygnować ze stosowania parafiny w kosmetykach pielęgnacyjnych? Niekoniecznie. Korzystanie z niej może okazać się przydatne wtedy, kiedy na skórze potrzebujemy krótkotrwałego i tłustego płaszcza ochronnego, na przykład podczas wypadu w góry lub spaceru, kiedy temperatury na zewnątrz są ujemne. Odradza się natomiast długotrwałe stosowanie parafiny, gdyż wtedy może wywrzeć na naszą skórę negatywny wpływ.

 

Krem do twarzy ? jaki wybrać?

Czym zatem kierować się przy wyborze kremu do twarzy, aby być zadowolonym z zakupu? Przede wszystkim należy dobrze poznać potrzeby swojej skóry. Liczba kremów do twarzy dostępnych na rynku jest wręcz niemożliwa do zliczenia, a różnią się one zarówno składem, konsystencją, jak i działaniem. Pamiętaj również o tym, że potrzeby Twojej skóry zmieniają się w zależności od pory roku, a także wraz z jej starzeniem się. Stąd nie istnieje jeden krem do twarzy, który będzie dla nas odpowiedni przez cały czas. 

 

Wybierając krem do twarzy, warto sięgnąć po taki produkt, który w swoim składzie będzie zawierał odpowiednią ilość składników aktywnych. Co więcej, dobrze jest wybrać taki kosmetyk, w którym znajdziemy znaczne ilości naturalnych substancji, w tym roślinnych ekstraktów, naturalnych maseł i olejów. 

undefined
Artykuły podobne