Czy to jest wykonane z papieru? Oto jest pytanie!

Total
0
Shares

Patrząc na fantastyczne dzieła brytyjskiej artystki Katherine Morling nasuwa nam się na myśl podstawowe pytanie: z czego owe cuda są wykonane? Wizualnie wyglądają tak jakby były zrobione z papieru. Ale czy na pewno? Czarno białe, linearne szkice zostały przeniesione do realnego świata imitując aparaty, igły do szycia, a nawet zwierzęta i naczynia kuchenne.

Już na samym wstępie rozwieję Wasze wątpliwości. Arcydzieła Katherine Morling wykonane są? z ceramiki! Kilka słów na temat tego znanego od wieków tworzywa. Ceramika w rozumieniu tradycyjnym to tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia oznaczającego ziemię, glinę. Obecnie przez ceramikę rozumie się wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania których istotnym procesem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza, np. spiekanie lub prażenie.

Historia ceramiki sięga paleolitu. Najstarsze znalezione wyroby datuje się na 13 tys. lat p.n.e., szklane 5?6 tys. lat p.n.e., materiały wiążące (wapno, gips) używane są od 2?5 tys. lat. Ceramikę wytwarzali już Grecy, znana jest kultura pilińska z okresu brązu, jedna z zespołu kultur mogiłowych, która zajmowała się obróbką ceramiki. W Polsce ceramika stosowana jest od ok. 7,5 tys. lat. Tak więc historia ceramiki sięda setek tysięcy lat przed naszą erą. Katherine Morling pokazała z swoich pracach jej nowe oblicze.

Brytyjka Katharine Morling zajmuje się właśnie tworzeniem naturalnych rozmiarów ceramicznych rzeźb przedmiotów codziennego i niecodziennego użytku, które wyróżniają się także wspomnianą we wprowadzającym akapicie stylizacją. Artystka stworzyła pełnych rozmiarów rzeźby, przepełnione energią. Na pierwszy rzut oka, wyglądają one jak kawałki papieru. Jednak w rzeczywistości, Katherine Morling użyła jedynie ceramiki jako głównego materiału do skonstruowania tych niesamowitych obiektów. Na samym początku artystka stworzyła szkice różnych przedmiotów, z których czerpała inspiracje. Później, za pomocą dłoni, rzeźbiła i zdobiła wszystkie detale z gliny. Rzeźbiarka uważa że ?pomysł kształtuje się na żywo, w trakcie pracy?. Po zakończeniu modelowania, Katherine Morling podkreśla kontury czarnym tuszem aby dać wrażenie, że rzeźby wykonane są z papieru.

Popatrzcie na prawdziwe arcydzieła z ceramiki, które wyglądają niczym wykonane z papieru. Nas urzekły! A Wy co o nich myślicie?

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Porcelanowe rzeźby

Źródło fotografii: katharinemorling.co.uk

Artykuły podobne

Spotkajmy się na Targach eHandlu!

20 maja 2011 na terenie Miedzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się pierwsze Targi eHandlu. Będziemy tam prezentować serwis JakiPrezent.pl i mamy nadzieję spotkać się naszymi partnerami biznesowymi i uzytkownikami. dla jednych…
Zobacz więcej ...

Deska do pizzy

Z pizzą jest ten problem, że nie mieści się na standardowej, prostokątnej desce. Zawsze coś wystaje i wygląda to dosyć niechlujnie. Można ją  pokroić i podać od razu na talerzach.…
Zobacz więcej ...