Wiosna to idealna pora roku na spacery z dziećmi. Kiedy słońce pojawia się za oknem zaczynamy pokazywać naszym pociechom piękno przyrody i uroki świeżego powietrza. Każda mama doskonale wie, że wybór odpowiedniego wózka to bardzo ważna i odpowiedzialna kwestia. Podczas wyboru dziecięcego wózka należy kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami.

Stelaż i waga wózka

Średnia waga wózka głębokiego to od 11do 18 kilogramów. Najlżejszy jest wózek plastikowy, ale jego wytrzymałość i odporność pozostawiają wiele do życzenia. Nieco cięższy, a przy tym dużo bardziej odporny, jest stelaż aluminiowy. Natomiast najbardziej wytrzymały, ale niestety najcięższy, jest stelaż stalowy. Waga wózka to wbrew pozorom bardzo ważne kryterium przy wyborze odpowiedniego modelu. Musimy rozważyć wszystkie za i przeciw i dopiero wtedy dokonać zakupu.

Średnia waga spacerówki to około 8-9 kilogramów i jest to jak najbardziej akceptowany ciężar.

Najcięższe wózki dostępne na rynku osiągają wagę nawet 25-30 kilogramów. Taka waga to zdecydowanie za wiele dla przeciętnej mamy.

Wymiary wózka

To kolejne kryterium, któremu warto poświęcić trochę uwagi przed zakupem. Dotyczy to głównie posiadaczy małych przestrzeni przeznaczonych do przechowywania wózka oraz właścicieli samochodów. Przed zakupem najlepiej dokładnie zmierzyć, jaką przestrzenią dysponujemy i sprawdzić, czy wybrany przez nas model zmieści się do schowka czy bagażnika naszego auta. Pamiętajmy, że kilka centymetrów może stać się powodem wielu kłopotów i komplikacji.

Łatwość obsługi

Wózek powinien być łatwy i szybki w obsłudze. Jego złożenie czy rozłożenie nie powinno zajmować więcej niż kilka sekund. Pamiętaj, że wózka będziesz używać codziennie i będzie on dla Ciebie jednym z najważniejszych sprzętów. Przed zakupem sprawdź więc, jak się składa, rozkłada i czy możesz wykonać te czynności jedną ręką.

Rodzaj kółek

Kółka dzielimy ze względu na ich wielkość, ilość i materiał, z jakiego zostały wykonane. Nasz wybór powinien być uzależniony głównie od tego, po jakim terenie będziemy się poruszać. Inny wózek wybiorą osoby mieszkające w centrum miasta, a inny te, które mieszkają w trudniejszym terenie.

Bezpieczeństwo

Kupując wózek, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada atest bezpieczeństwa (trójkąt z wpisanym B). Tylko taki znak daje gwarancję tego, że wózek spełnia normy bezpieczeństwa. Co jest brane pod uwagę podczas testów? Przede wszystkim stabilność i wytrzymałość wózka oraz zabezpieczenie przed ewentualnym zranieniem czy zaklinowaniem.

Kiedy poznaliśmy już kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego wózka, przejdźmy do najmodniejszych w tym sezonie modeli.

Dobre sklepy internetowe proponują wózki Quinny Moodd w cenach od 2000 zł do 3700 zł, cena zależy od wielkości zestawu i wyposażenia. W ostatnich miesiącach wózek Quinny Moodd staniał o około 500 zł, co poprawiło jego notowania w rankingach wózków dla dzieci.

Quinny Moodd

Quinny Moodd

Realna cena rynkowa wózków Expander Mondo waha się w przedziale 1470 ? 2700 zł i zależna jest od wielkości zestawu oraz kolorystki. W rankingu wózków głęboko-spacerowych Mondo podobnie jak Riko Nano zajmuje dobre pozycje.

Expander Mondo

Expander Mondo

Rzeczywista rynkowa cena najnowszego wózka wielofunkcyjnego Riko Nano waha się w przedziale 1430 – 1630 zł i zależna jest od wielkości zestawu i kolorystyki. W rankingu wózków głęboko-spacerowych Riko Nano dzięki połączeniu bardzo korzystnej ceny z dużymi walorami funkcjonalnymi zajmuje wysokie miejsca. W ofercie polskiego producenta ? marki Riko pojawił się w tym roku wyjątkowo imponujący wózek wielofunkcyjny ? model Nano. Wózek może pochwalić się bardzo atrakcyjnym designem i fajną nowoczesną kolorystyką.

Riko Nano

Riko Nano

Rzeczywista cena rynkowa wózka Phil and Teds Smart waha się w przedziale 990 – 2600 zł w zależności od zestawu i konfiguracji. W rankingu wózków spacerowych zajmuje całkiem dobre miejsca. Kolorowy zawrót głowy jaki zafundował swoim klientom nowozelandzki producent wózków dziecięcych Phil&Teds w spacerówce Smart to strzał w dziesiątkę, który trafił w gusta wielu młodych rodziców, zwłaszcza tych odważniejszych, którzy nie podążają ślepo za trendami, wręcz przeciwnie, tworzą własny niepowtarzalny styl.

Phil&Teds Smart

Phil&Teds Smart

Ogromna popularność jaką w całej niemal Europie cieszył się wielofunkcyjny wózek Mamas and Papas Sola natchnął jego producenta do stworzenia nowej, ulepszonej wersji tego znanego i lubianego wózka. M&S w ofercie na 2014 wyraźnie stawia na model Sola, marka wprowadziła bowiem aż 3 odświeżone wersje tego wózka.

Mamas and Papas Sola

Mamas and Papas Sola

Który z wózków spodobał Wam się najbardziej? Zdjęcia oraz inspiracje pochodzą ze strony wozki-dla-dzieci.com.

Artykuły podobne