Etykieta prezentowa: Jak reagować na niechciane prezenty?

Total
0
Shares

Wszyscy doskonale wiedzą, że dawanie prezentów jest wielką sztuką. Przygotowując prezent, który ucieszy osobę obdarowywaną, należy wziąć po uwagę jej upodobania oraz zainteresowania. Lecz czasem mimo włożonego wysiłku prezent okazuje się nietrafiony. Jak się zachować, gdy po rozpakowaniu prezentu naszym oczom ukazuje się rzecz, która kompletnie do nas nie pasuje?

 

Fot. m4student.pl

Każdy z nas ma na swoim koncie choć jeden nietrafiony prezent. Każdy doskonale zna to uczucie, ten moment ekscytacji, gdy otwiera starannie zapakowane, pięknie wyglądające pudełeczko, którego zawartość pozostawia wiele do życzenia… Zdarzają się podarunki urodzinowe, świąteczne, okazjonalne, które wydają się zupełnie nie pasować do okazji lub do osoby, dla której są przeznaczone. Jak opisać uczucia osoby, która padła ofiarą złego wyboru obdarowującego? Rozczarowanie, konsternacja, żal? Z drugiej strony, pamiętajmy, że nasza negatywna reakcja na otrzymany podarek z pewnością sprawi przykrość komuś, kto chciał dać nam coś miłego. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Jak zareagować z klasą? Podpowiadamy!

 

Fot. ujagny.blog.pl

 1.                  Doceń i podziękuj. Prezenty mają jedną zasadniczą rolę ? mają sprawdzić przyjemność osobie obdarowanej. Skoro otrzymaliśmy od kogoś prezent, oznacza to, że ktoś o nas pamiętał. Postarał się, by wybrać, kupić i zapakować coś specjalnie dla nas. Doceńmy to! Choćby w kolorowym pudełeczku znalazła się najbrzydsza, najbardziej kiczowata i najbardziej nieprzydatna rzecz na świecie ? niech idea upominku będzie prezentem sama w sobie. Sam gest obdarowywania jest niezwykle miły i bezcenny. Zawartość podarunku powinna mieć znaczenie drugorzędne.

2.                  Nigdy nie oczekuj, że ktoś potrafi czytać w Twoich myślach. Wybierając prezent dla kogoś, zawsze staramy się wczuć w sytuację tej osoby i staramy się określić, co by ją zadowoliło. Jednak nie zawsze nam się to udaje. Pamiętajmy zatem, że jeśli oczekujemy np. w prezencie urodzinowym bardzo konkretnej, wymarzonej rzeczy, możemy podjąć działania, by zasugerować to bliskiej osobie, zamiast czekać, aż ktoś sam się domyśli. Wprawdzie pozbawia nas to elementu niespodzianki, ale lepszy zaplanowany i trafiony prezent, niż smutna mina w dniu urodzin.

3.                  Obróć sytuację w żart. Ta porada sprawdza się na wielu płaszczyznach życia! Jeśli po choinką już kolejny raz znalazłeś/znalazłaś nową piżamkę od babci lub parę skarpet od rodziców, nie ubolewaj nad tym, lecz naucz się z tego żartować. Powiedz na przykład coś w stylu ?O, moja kolekcja piżam z postaciami z kreskówek powiększy się o egzemplarz z Kubusiem Puchatkiem!?. Poza tym, kto by tam narzekał na namiar bielizny w szafie.

 

Fot. polki.pl

 

4.                  Grzecznie podziękuj i powiedz, że na prezent na pewno ci się przyda. Ta rada ma zastosowanie szczególnie w przypadkach, gdy podarunek dostajemy od osoby, która nie jest nam bliska. Gdy kogoś dobrze znamy, możemy zażartować. Jeśli tak nie jest, lepiej trzymać się dobrych manier, uśmiechnąć się i grzecznie podziękować, nawet jeśli wiemy, że prezent, który dostaliśmy z pewnością wyląduje na dnie szafy.

5.                  Uwolnij prezent i podaruj go komuś innemu. Oczywiście nie ogłaszaj tego wszem i wobec, i za żadne skarby nie rób tego w obecności osoby, która ci go podarowała. Wiele osób właśnie w ten sposób nadaje drugie życie prezentom, które okazały się nietrafione. Jednak zanim komuś go oddasz, pamiętaj ? zastanów się, czy komuś innemu na pewno się on spodoba.

6.                  Zwróć prezent do sklepu. Bywa, że osoba obdarowująca przezornie zachowa paragon i sama zaoferuje nam, że jeśli prezent nie do końca przypadł nam do gustu lub np. jest w złym rozmiarze, możemy go wymienić lub zwrócić. Wówczas nie należy się krępować, lecz śmiało skorzystać z takiej ewentualności, jednocześnie dziękując za prezent i chwaląc zapobiegawczość obdarowującego.

7.                  I najważniejsze: nigdy, ale to przenigdy nie reaguj na nietrafiony prezent negatywnie! Nawet gdy prezent kompletnie ci się nie podoba, trzymaj emocje na wodzy i nie okazuj ostentacyjnie swojego niezadowolenia. Szczególnie jeśli nie znasz dobrze osoby, która przygotowała ci podarunek lub jesteś w większym towarzystwie. Negatywna reakcja skutecznie zepsuje atmosferę. Co więcej, taka reakcja można zostać odebrana jako afront do  osoby, która przecież chciała sprawić ci odrobinę radości. Zawsze o tym pamiętaj.

 

Artykuły podobne

Nauka przez zabawę, czyli gry edukacyjne dla dzieci

Zabawy z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla rodziców i innych opiekunów. Każdego dnia warto mieć w zanadrzu nowe pomysły. W związku z tym przedstawiamy przykładowe zabawy, z którymi można…
Zobacz więcej ...