Gry planszowe dla dzieci. Superfarmer czy Kraby?

Total
0
Shares

Współcześnie słysząc słowo ”gra" większość ludzi myśli o grze komputerowej. Ale przecież grać można nie tylko na komputerze. Obecnie na rynku istnieje wiele gier planszowych przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Gry planszowe pod wieloma względami wpływają pozytywnie na rozwój dziecka. Dzieci przede wszystkim uczą się abstrakcyjnego myślenia, planowania oraz myślenia strategicznego. Przede wszystkim przynoszą dziecku radość i wpływają na rozwój intelektualny. W gry planszowe może grać cała rodzina. Dziecko uczy się przy tym przestrzegania zasad, czytania i liczenia, ćwiczy spostrzegawczość i pamięć oraz rozpoznawanie kształtów i kolorów. Gry planszowe pozwalają przede wszystkim na bliski kontakt z innymi ludźmi.

Wyrusz w rejs z poławiaczami krabów i szukaj najlepszych łowisk!

Kraby to spokojna i relaksująca gra przeznaczona dla całej rodziny. Każdy z uczestników jest kapitanem statku, którego celem jest zdominowanie jak najcenniejszego łowiska skorupiaków. Każda z ławic posiada inną wartość punktową, co wpływa na atrakcyjność tej gry. Gracze układają na planszy żetony z wizerunkami kolorowych krabów tworząc przy tym mniejsze i większe ławice. Poławiacze mogą jednoczyć siły przeciw przeciwnikowi, co wpływa korzystnie na dynamikę gry. Kraby to typowa gra familijna, z pewnością zapewni całej rodzinie godziny świetnej zabawy. 

Kraby wyprodukowane zostały przez Granne, przeznaczone są dla dzieci od 7 lat. W opakowaniu znajdziesz planszę, 120 żetonów, po 24 sztuki w 5 kolorach, 4 statki – parawany, 15 figurek krabów, po 3 w 5 kolorach,  woreczek na żetony, 4 znaczniki punktacji poławiaczy, 5 znaczników punktacji krabów, instrukcję. W gre grać może od 2 do 4 graczy. 

– Kraby: 

Gra planszowa Kraby, rebel.pl

Gdzie: rebel.pl 

Cena: 75zł

Zostań hodowcą zwierząt!

Superfarmer to gra, która powstała w Warszawie w roku 1943 pod nazwą "Hodowla zwierzątek". Jej autorem jest polski matematyk, profesor Karol Borsuk. W czerwcu 1997 roku, na życzenie żony profesora, z okazji jej 90 urodzin oraz w 15 rocznicę śmierci Karola Borsuka, gra została wydana przez Granne. Została nazwana "Superfarmer". Wszyscy gracze rozpoczynają grę w pustą farmą. Gracz rzuca dwiema 12-ściennymi kostkami. Gdy nie ma jeszcze żadnych zwierząt w swojej zagrodzie, a na kostkach wypadną różne obrazki, to nic się nie dzieje. Jeżeli jednak na obu kostkach wypadnie obrazek takiego samego zwierzęcia, gracz dostaje to zwierzę z banku, a właściwie ze stada. Gdy gracz ma już jakieś zwierzęta, dodaje się ich liczbę do tego co wypadło na kostkach i wynik dzieli przez dwa. Jeżeli gracz ma na przykład 5 królików, 3 owce i 2 świnie, a na kostkach wypadł królik i owca, to dostaje 3 króliki i 2 owce. Może się jednak zdarzyć, że w stadzie jest mniej zwierząt, niz graczowi należy sie w wyniku rzutu. W takiej sytuacji gracz otrzymuje tylko tyle, ile jest w stadzie, a reszta przepada. Przed rzutem kostkami gracz może dokonać jednej wymiany ze stadem, kurs podany jest w specjalnej tabeli. Na przykład jedna owca jest warta 6 królików. Można albo wymienić jedno cenniejsze zwierzę na odpowiednią liczbę tańszych (np. jedną świnię ma owcę i 6 królików), albo złożyć kilka mniej cennych na jedno droższe (np. jedną krowę, dwie świnie i dwie owce na jednego konia). Gra trwa do chwili, gdy jeden z graczy zbierze przynajmniej po jednym przedstawicielu każdego z pięciu gatunków zwierząt: królika, owcę, świnię, krowę i konia. Jednak gra nie byłaby specjalnie ciekawa, gdyby nie  ryzyko utraty zwierząt. Na kostkach jest takze lis i wilk. Jeżeli na kostce wypadnie lis, gracz traci wszystkie króliki. Inne zwierzęta nie są przez lisa zagrożone. Inaczej jest wtedy, gdy wypadnie wilk. Gracz traci wówczas wszystkie zwierzęta z wyjątkiem konia. Ale przed zagrożeniem ze strony lisa i wilka można się zabezpieczyć, kupując psy. Mały pies, który jest wart tyle co owca, czyli 6 królików, chroni przed atakiem lisa. Gdy gracz ma małego psa, a na kostce wypadnie lis, gracz oddaje do stada małego psa, a króliki pozostają w jego zagrodzie. Analogicznie duży pies, stanowiący równowartość krowy, chroni przed wilkiem. Gra przeznaczona jest dla całej rodziny. Gra mobilizuje do nauki liczenia i ćwiczy spostrzegawczość. Grać w nią może od 2 do 6 graczy, przeznaczona jest dla dzieci powyżej 7 roku życia.

– Superfarmer:

Gra planszowa Superfarmer, rebel.pl

Gdzie: rebel.pl 

Cena: 47zł

Zarówno gra "Kraby" jak i "Superfarmer" jest grą bardzo ciekawą i estetycznie wykonaną. Z pewnością przyniesie Twojemu dziecku wiele radości i emocji. Superfarmer wydaje się grą łatwiejszą,  jest dobra dla dzieci, które nie lubią przegrywać, gdyż mimo tego, iż można stracić zwierzęta, łatwo jest je zdobyć ponownie. Wybór jest trudny i w dużej mierze zależy od zainteresowań Twojego dziecka. Odpowiedź na pytanie czy Twoje dziecko woli być kapitanem statku, czy farmerem, z pewnością zdecyduje o tym, którą grę wybrać. 

Więcej pomysłów na gry planszowe

Artykuły podobne

Pokemon party! Zainspiruj się trendami zza Oceanu i zorganizuj najlepszą pokemonową imprezę wszechczasów!

Pokemon Party to świetny pomysł na te wakacje! Pokemon Go to szaleństwo, którego nikt się nie spodziewał. Według firmy analitycznej App Annie mobilna gra każdego dnia generuje przychody przekraczające 10…
Zobacz więcej ...