Halo, halo w telefonik ? uczymy dzieci rozmawiać przez telefon

Total
0
Shares

Twoja pociecha chodzi po domu i ciągle mówi halo, halo? To znak, że nadszedł czas aby zacząć prawdziwe rozmowy telefoniczne. Tak na prawdę nie ma odpowiedniego ani jednoznacznego czasu w którym dziecko powinno nauczyć się rozmawiać przez telefon, ponieważ każde dziecko rozwija się w sposób indywidualny i zróżnicowany. Wszystko musi wynikać z potrzeby dziecka i jego zainteresowaniem w tym przypadku telefonem. Musisz pamiętać, że to co kiedyś było super i wyjątkowym teraz stało się czymś bardzo powszechnym. Tak właśnie jest z telefonem, jeszcze kilkanaście lat temu ten wynalazek cieszył się powodzeniem i wielkim uznaniem, a dzisiaj jest czymś powszechnym. W czasach Twojego dzieciństwa telefon był "od święta", a dzisiaj Twoje dziecko tylko "od święta" Ciebie z nim nie widzi. Twoja pociecha niemalże od pierwszych chwil swojego życia widzi Ciebie i bliskich z telefonami i uczy się poprzez naśladownictwo, bacznie obserwuje, a tym samym uczy się. 

Aby zachęcić dziecko do nauczenia się korzystania z telefonu, na początek możesz kupić zabawkę "telefon", bądź skorzystać z tej którą już macie w swojej "kolekcji zabawek". Zabawki te są już od 3-go miesiąca życia.

Uśmiechnięty Telefon, LinkBaby,pl, 24,00zł

Sklep:LinkBaby.pl

Cena: 24,00 zł

Zabawę telefonami można zacząć bardzo wcześniej, dziecko bardzo polubi swój telefon, ponieważ będzie miało poczucie, że robi "coś jak mama".  W miarę rozwoju mowy dziecka, rozmowy te będą coraz ciekawsze. Na początku ok. 1 roku życia usłyszymy z rozmów telefonicznych dziecka jedynie pojedyncze słowa, zrozumiałe tylko dla nas. Natomiast w momencie kiedy damy dziecku prawdziwy – nasz telefon, aby porozmawiało np. z tatą, babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem, dziecko może w trakcie rozmowy nie powiedzieć ani słowa, może siedzieć z telefonem "jak zaczarowane", ale jeżeli ma na co dzień kontakt z osobą z którą rozmawia powinno bez problemu rozpoznać głos rozmówcy. W taki sposób stopniowo możemy dziecko uczyć pierwszych rozmów telefonicznych. Musimy pamiętać, że nic na siłę! Jeżeli dziecko nie ma ochoty na rozmowę nie należy zmuszać.

Żółty telefon

Wróćmy do naszych rozmów telefonicznych. Dziecko 2,5- 3 letnie, które wykazuje chęć rozmawiania przez telefon i staje się coraz bardziej komunikatywne dla otoczenia możemy nauczyć krótkich dialogów telefonicznych. Do zabawy potrzebujemy dwóch telefonów, może być prawdziwy i zabawka. Mówimy do dziecka zadzwonisz do mnie? Zaczynamy zabawę.

Dziecko: Halo!

Rodzic: Dzień dobry.

Dziecko: Dzień dobry.

R. Z kim mam przyjemność rozmawiać?

D. To ja (imię dziecka) Zosia.

R. Co u Ciebie słychać Zosiu?

D. Dziękuję dobrze.

Kolejnym etapem może być rozszerzenie rozmowy:

 R. Opowiesz mi co dzisiaj robiłaś?

D. (opowiada)

Podczas takiej zabawy pytań i możliwości nie ma końca. Możemy się bawić poprzez stawianie dziecku pytań tym samym uczymy dziecko, aby pytało nas o wszystko co je interesuje. Nie możemy w trakcie takiej zabawy sami się wymigiwać od odpowiedzi! Pamiętajcie, że dziecko uczy się od Was cały czas i nie należy zapominać również o "kulturze rozmowy" także telefonicznej. Na koniec rozmowy zawsze powiedz dziecku:

R. – Dziękuję za telefon.

– Pozdrawiam

– Do usłyszenia

– Miło było Cię usłyszeć.

– Dziękuję za rozmowę. Miłego dnia.

Musisz pamiętać, że nie wszystko na raz. Wszystko należy wprowadzać powoli i stopniowo.Nie ważne jak ważne żeby dziecko próbowało rozmawiać! Kolejnym etapem ale to już w wieku przedszkolnym 4-5 lat są rozmowy "alarmowe". Kiedy dzieci uczą się korzystania z telefonu po to aby uratować komuś życie. Ważne jest, aby do tego czasu dziecko nie bało się telefonu, wiedziało do czego służy i umiało się przedstawić,a, a reszta przyjdzie z czasem…

###NEWS_VIDEO_1###

Artykuły podobne