Po wspaniałej podróży poslubnej czujecie się przytłoczeni powrotem do szarej rzeczywistości? Wiele świeżo upieczonych małżeństw przechodzi taki kryzys, ale na szczęście możecie uchronić się od wielkiego szoku zderzenia z rzeczywistością jednocześnie robiąc to, o co każda para nowożeńców powinna zadbać zaraz po ślubie. A im dłużej będziecie pewne sprawy odkładać na później, tym gorzej. Zatem:
1. Suknia ślubna
Oddaj suknie ślubną do czyszczenia nie później niż na sześć miesięcy po ślubie. Oczywiście im szybciej, tym lepiej. Skorzystaj z usług pralni specjalizujących się w praniu sukni ślubnych tak, aby mieć pewność, że odpowiednio dobrane środki chemiczne nie zniszczą twojej sukni. Kiedy suknia wróci już do domu po czyszczeniu, znajdź dla niej miejsce w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w kącie jakiejś rzadko używanej szafy.
2. Nazwisko
Idealnie by było, gdybyście wszelkie formalności związane ze zmianą nazwiska załatwili w przeciągu 90 dni od zawarcia związku małżeńskiego. Przede wszystkim musicie pamiętać o zmianie danych osobowych w takich dokumentach, jak dowód tożsamości, paszport i prawo jazdy. Ponadto zmiany muszą również zostać wprowadzone w ZUSie, a także w bankach. Nie zapomnijcie o zmianie danych na wszystkich kartach kredytowych i debetowych.
3. Podatki
Nadszedł czas, kiedy na formularzu podatkowym będziecie zaznaczać kratkę "zamężny/a" w polu "stan cywilny". Wiąże się z tym jeszcze jedna bardzo ważna decyzja, którą musicie podjąć. Mianowicie, czy będziecie podatki rozliczać jako małżeństwo, czy wolicie zostać przy osobnym rozliczaniu dochodów. Skontaktujcie się ze swoim księgowym (jeżeli takiego macie), albo poproście o poradę znajomego finansistę, która opcja jest korzystniejsza w waszym przypadku. I zróbcie to jak najszybciej się da.
4. Adres
Jeżeli zdecydowaliście się na wspólne mieszkanie dopiero po ślubie, to czas najwyższy poinformować rodzinę i znajomych o nowym adresie waszego gniazdka. Nie ma nic złego w wysłaniu masowego e-maila z odpowiednią informacją, albo trochę bardziej oryginalnie – e-kartki. Jeżeli chcecie pobawić się w old-school, możecie powysyłać odpowiednim osobom "telegramy" tradycyjną pocztą z zawiadomieniem o zmianie adresu.
5. Zwroty
Coraz częściej ślubne prezenty przybierają formę pieniędzy w kopercie. Jednak zdarzają się również tradycyjne zestawy kuchenne, pościele, czy też inne sprzęty domowego użytku. Nie zawsze takie prezenty trafiają w gusta nowożeńców, a nierzadko także się powtarzają. Dlatego też ważne jest, żeby jak najszybciej po ślubie zabrać się za uporządkowanie prezentów i ewentualne oddanie ich z powrotem do sklepów, albo na cele dobroczynne.
6. Wspomnienia
Podczas swojej pierwszej rocznicy ślubu z pewnością zbierze wam się na wspomnienia i wtedy chętnie sięgniecie po DVD z nagraniem ze ślubu, albo album ze zdjęciami. Dlatego też nie odkładajcie zbyt długo edytowania ślubnego filmu, czy wybrania zdjęć do albumu. Większość firm oferujących swoje usługi przy nagrywaniu i fotografowaniu ślubu w umowie ma określony czas na sfinalizowanie zamówienia i te terminy są wiążące również dla was. Dlatego też nie możecie ich przegapić, jeżeli chcecie mieć wspaniałą pamiątkę po tym wielkim dniu.
7. Finanse
Nikt nie lubi rozmów o pieniądzach, ale prawdopodobnie wy odbyliście już taką poważną rozmowę jeszcze zanim stanęliście przed ołtarzem. Wiele małżeństw decyduje się na wspólny budżet, łącząc konta bankowe i planując wspólnie wydatki. Nie mniej popularne są jednak też małżeństwa oparte na intercyzie, gdzie każdy z małżonków zarządza własnym budżetem. Zdecydujcie, która z tych opcji bardziej wam odpowiada i zabierzcie się do dopełniania wszelkich koniecznych formalności.
8. Legalizacja
Po podjęciu decyzji o ustanowieniu waszego związku legalnym w oczach prawa, musicie zadbać o jeszcze parę innych formalności. W przeciągu dwóch tygodni po ślubie powinniście zająć się kwestią prawnych współwłasności i spadkobierców. Skontaktujcie się ze znajomym prawnikiem, żeby doradził wam, jak rozwiązać kwestie ubezpieczenia, testamentu, itd.