Jaki prezent na I Komunię? Trendy komunijne 2013

Total
0
Shares

Pierwsza Komunia Święta to kolejny po Chrzcie etap życia religijnego dziecka. Przyjmuje ją ono po uprzednim poznaniu katechizmu Kościoła katolickiego, podstawowych wiadomości o życiu Jezusa i po zapoznaniu się z elementami Mszy świętej. Zrozumienie przez dziecko znaczenia tego wydarzenia mocno zależy od podejścia rodziców i bliskich dziecka.

Coraz powszechniejsze jest podejście, które racjonalizuje to wydarzenie w dobrym sensie tego słowa, czyli traktuje je jako święto głownie duchowe, nie zaś okazję do fety z prezentami za niebotyczne pieniądze. Bo zasadniczą wagą I Komunii jest właśnie przyjęcie po raz pierwszy przez dziecko sakramentu ? ciała Chrystusa. Bardzo wychowawcze jest zatem aby uświadamiać dziecku, że to wydarzenie duchowe gra tu główną rolę, nie zaś cała jego otoczka jak piękna sukienka, drogie przyjęcie i prezenty.

Niemniej jednak tradycja, że dziecko otrzymuję prezent na Komunię jest w Polsce bardzo żywa. Oczywiście nie ma w tym nic złego, dopóki prezenty pozostają w w służbie wychowania. Jeszcze kilka lat temu prezenty komunijne biły rekordy głupoty, bo prawie równały się swoją wystawnością i ceną ze ślubnymi podarunkami. Dzieci dostawały drogie zabawki, quady, komputery. Obecnie także zdarzają się droższe, ale konkretniejsze przedmioty, ale najwięcej kupowanych na tę okazję prezentów to podarunki sentymentalne, religijne i pamiątkowe.

Prezent na Komunię dla chrześniaka, chrześnicy

Sporym wyzwaniem jest być matką lub ojcem chrzestnym, gdyż przyjęło się sądzić, że oni są niepisaną umową zobowiązani do zrobienia nieco bardziej wartościowych prezentów swoim chrześniakom. Jednak czy należy się temu poddawać? Odpowiedź brzmi nie, bo sama wartość prezentu nie przekaże dziecku naszego komunikatu: że jest dla nas ważne i chcemy towarzyszyć mu w ważnych wydarzeniach jego życia. Poza tym często okazuje się, że tak ?porządny? prezent jak tablet czy konsola jest dla dziecka drugorzędnym marzeniem lub po prostu dziecko jeszcze do niego nie dorosło.
O wiele więcej radości sprawimy dziecku kiedy nieco bardziej postaramy się dowiedzieć co gra w jego duszy. Ojciec lub matka chrzestna może bardziej spełnić swój rodzicielski obowiązek i dać dziecku więcej radości i miłości spędzając z nim wartościowo czas lub kupując prezent związany z zainteresowaniami dziecka. Pomysłem może tu być np. instrument lub wartościowy wypad razem, zapisanie dziecka na jakiś kurs i uczęszczanie z nim od czasu do czasu. To świetna metoda także na pielęgnowanie relacji z nim. Niezmiennie dobrym i wciąż docenianym przez dzieci prezentem jest rower – porządny i fajny rower to pierwszy środek transportu dla dziecka, przysłuży się jego zdrowiu i da pewne poczucie niezależności. W ciemno można polecić taki prezent.

Pamiątkowy upominek na Komunię

Dalsza rodzina jak ciocie, wujkowie, dziadkowie nie muszą wykosztowywać się na prezent. W dobrym tonie jest podarować coś, co wiąże się z przeżywanym doświadczeniem, czyli np. książki, dziecięce wydanie Biblii, łańcuszek z medalikiem, ładną pozytywkę czy inna pamiątka z grawerem. Ciekawym pomysłem, choć nie dla wszystkich jest podarowanie dziecku jakiegoś wartościowego elementu kolekcji – bądź tego co już dziecko zbiera, bądź to czegoś nowego, co być może zainspiruje go. Znamy tego fajne przykłady: model samolotu, lalka góralka, które stały się początkiem nowej, pozytywnej pasji. Pamiętajmy, że najważniejsze, żeby prezent dla dziecka nie wprowadzał nas w niepotrzebne wyrzuty czy nie zmuszał do wielkich wyrzeczeń finansowych.

Pomysły na pamiątki z okazji I Komunii

Artykuły podobne

Wykonaj z dzieckiem prezent dla dziadka

Dzień Dziadka tuż, tuż… Lista z pomysłami na prezent już się Wam wyczerpała? Mamy nadzieję, że spodobają się Wam nasze pomysły prezentowe. Musicie jednak pamiętać, że dziecko będzie potrzebowało Waszej…
Zobacz więcej ...