Made in Poland, czyli pomysł na patriotyczny design

Total
0
Shares

Od jakiegoś czasu prezenty nawiązujące do symboli i motywów patriotycznych stały się coraz bardziej popularne. Koszulki z nadrukami godła państwowego, flagi czy też herbów poszczególnych miast są na topie. Taki design ma na celu zaakcentowanie naszej historii, tradycji oraz przeniesienie dawnych akcentów do współczesności. Jest wiele rodzajów patriotyzmu. Koszulki, gadżety czy inne formy patriotyczne także mogą wzbudzać w nas uczucia przynależności do naszej ojczyzny. Ja skupię się na dwóch sklepach oferujących prezenty patriotyczne, a mianowicie Red is Bad oraz Polaquito.

Red is Bad

Iść pod prąd i myśleć samodzielnie ? to główna dewiza marki. Red is Bad to pomysł dwóch kolegów z liceum będący wyrażeniem tego, jak myślą o co chcą przekazać. Red is Bad to wolnościowe ubrania szyte na nowe czasy przeznaczone dla wszystkich tych, którzy nie boją się iść pod prąd i chcą nazywać rzeczy po imieniu. Projekt powstał całkowicie spontaniczne i jest projektem garażowym. Marka produkuje koszulki, bluzy, czapki oraz inne akcesoria.

Koszulka z orłem

Koszulka z wizerunkiem białego orła w koronie, naszym symbolem narodowym. Autorski projekt i dopracowane detale. Korona z krzyżem, skrzydła w górze symbolizują siłę i waleczność Polski, a korona zamknięta oznacza niezależność państwa. Miękki, elastyczny materiał z bawełny i elastanu, boczne szwy podkreślające kobiecy krój, kobiecy dekolt wykończony tym samym materiałem.

Koszulka patriotyczna

Cena: 69,00 zł

Koszulka Żołnierze Wyklęci

Koszulka z efektowną ilustracją przedstawiającą oddział partyzantki antykomunistycznej ukazany w dynamicznej scenie. W ilustracji został zastosowany, znany choćby z filmów lub komiksów o superbohaterach, zabieg tzw. cross-over. W efekcie na koszulce pojawiła się drużyna, która w takim składzie nigdy w rzeczywistości nie walczyła. Wszystkie przedstawione postacie tj. Rój, Łupaszko, Zapora, Inka i Warszyc to postacie historyczne – z grona Żołnierzy Wyklętych. Bohaterskiej grupy Polaków, którzy oddali życie, walcząc do końca z czerwonym okupantem, długo po zakończeniu II wojny światowej. Miękki, elastyczny materiał z bawełny i elastanu, boczne szwy podkreślające kobiecy krój, kobiecy dekolt wykończony tym samym materiałem.

Koszulka patriotyczna

Cena: 69,00 zł

Koszulka antyunijna

Motywem przewodnim jest pękający żółty łańcuch, nawiązujący do symbolu Unii Europejskiej, na tle niebieskiego sztandaru, na którym znajdują się kontury poszczególnych krajów UE. Pod spodem widnieje duży napis w języku angielskim: "Free People Against The Blue System" ("Wolni ludzie przeciwko niebieskiemu sytemowi"). Miękki, elastyczny materiał z bawełny i elastanu, boczne szwy podkreślające kobiecy krój, kobiecy dekolt wykończony tym samym materiałem.

Koszulka patriotyczna

Cena: 69,00 zł

Polaquito

Polaquito tworzą dwie siostry. Aleksandra i Aneta Chmielewskie wychowały się w Hiszpanii, ale kilka lat temu wróciły do Polski. Obecnie dziewczyny zajmują się projektowaniem ubrań i dodatków z tradycyjnymi polskimi wzorami. Projekt Polaquito zakłada promocję Polski poprzez modny i oryginalny sposób. Siostry Chmielewskie wycinają kształty z przeróżnych materiałów ? folkowych, ludowych, tych z ciekawą fakturą, printem czy z naturalnych skór. Inspiracją są dla nich symbole, znaki, rzeźby jednoznacznie kojarzące się z Polską.

Koszulka z orłem

Orzeł na koszulce jest bardzo kolorowy i niezwykle fantazyjny. A to wszystko za sprawą tego, że siostry Chmielewskie inspirują się materiałami oraz wzorami ludowymi. Orzeł to jeden z najstarszych symboli w dziejach cywilizacji śródziemnomorskiej, znany także innym kręgom kulturowym, od Ameryki prekolumbijskiej po wyspy Azji południowo-wschodniej. Ludzie od tysiącleci podziwiali jego piękną sylwetkę, siłę, wytrwałość oraz swobodny lot zwrócony ku niebu. Zgodnie z art. 28 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997, Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Na koszulce godło zostało nieco uwspółcześnione i zmodyfikowane, jednak jego wymiar symboliczny wciąż pozostaje taki sam.

Koszulka patriotyczna

Cena: 109,00 zł

Koszulka z syrenką

Jak głosi legenda, u podnóża dzisiejszego Starego Miasta w Warszawie Syrena płynąca od morza wyszła z wody, aby odpocząć na piaszczystym brzegu. Tak spodobało jej się miejsce, które zobaczyła, że postanowiła tu zostać. Rybacy, zamieszkujący pobliską osadę zauważyli, że podczas połowów ktoś wzburza fale Wisły, plącze sieci i wypuszcza ryby z więcierzy. Postanowili więc rozprawić się ze szkodnikiem jednak, gdy usłyszeli śpiew syreny, zaniechali swoich zamiarów i szczerze pokochali piękną kobietę-rybę. Pewnego dnia syrenkę zobaczył także bogaty kupiec przechadzający się brzegiem Wisły. Podstępem schwytał ją i uwięził w drewnianej szopie. Skargi syreny usłyszał młody syn rybaka i z pomocą przyjaciół, pod osłoną nocy uwolnił ją. Syrena z wdzięczności obiecała rybakom, że zawsze kiedy tylko będą potrzebowali pomocy, stanie w ich obronie. I odtąd warszawska syrenka, uzbrojona w miecz i tarczę broni miasta i jego mieszkańców jako herb Warszawy.

Koszulka patriotyczna

Cena: 109,00 zł

Koszulka Polska

A co myślisz o koszulce z konturami naszego pięknego kraju? Gdziekolwiek nie pojedziesz, taka koszulka na pewno będzie zauważona i skojarzona z Polską i jej mieszkańcami.

Koszulka patriotyczna

Cena: 109,00 zł

Zdjęcia pochodzą ze stron: redisbad.pl oraz polaquito.pl.

Artykuły podobne