Wszyscy wiedzą o tym, że trening i regularny wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na wiele aspetków funcjonowania naszego organizmu. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że poza oczywistymi profitami w postaci zgrabnej sylwetki i lepszej kondycji, ćwiczenia fizyczne wpływają też zbawiennie na formę naszych szarych komórek. Oto 5 sposobów na rozruszanie nie tylko ciała, ale przede wszystkim mózgu:

1. Zaprzyjaźniamy się ze sztangami i hantelkami

Trening z hantlami

Trening siłowy odpowiada za budowanie włókien mięśniowych w naszym ciele, ale też odgrywa ogromną rolę w procesie tworzenia się nowych neuronów. W ten sposób odwiedzając siłownię, czy nawet ćwicząc w domu z ciężarkami, ulepszamy znacznie pamięć i zdolności zapamiętywania. Zatem hantle w dłoń i ćwiczymy pamięć!

2. Zrzucamy zbędne kilogramy

Pozbywamy się zbędnych kilogramów

Naukowo udowodnione zostało to, że osoby zmagające się z nadwagą, którym udało się zrzucić parę kilogramów i osiągnąć idealną dla siebie wagę, wypadły dużo lepiej na testach sprawdzających zdolność pamięciową po procesie odchudzania niż przed. Jeżeli zdarza ci się często zapominać o ważnych rzeczach przyjrzyj się dokładnie swojej wadze i wskaźnikowi BMI. Może czas zacząć trochę bardziej racjonalne odżywianie?

3. Zwalczamy stres

Zwalczamy stres

Jednym z wielu negatywnych skutków bycia w ciągłym stresie jest zwiększona produkcja kortyzolu. Kortyzol utrudnia prawidłowy przepływ krwi do mózgu powodując poważne problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych wiadomości. Jeżeli zauważasz u siebie takie symptomy, być może jest to znak, że musisz trochę wyluzować. A nie ma chyba lepszego sposobu na zdrowy relaks niż trochę potu podczas ćwiczeń.

4. Zaczerpujemy świeżego powietrza

Zaczerpujemy świeżego powietrza

Walka ze stresem to jeden z powodów, dla którego powinniśmy więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Innym powodem, ważnym z punktu widzenia naszego mózgu, jest to, że dotlenionemu mózgowi dużo łatwiej jest zmagać się nawet z najbardziej skomplikowanymi zadaniami. Dlatego też regularne spacery, czy nawet krótkie przebieżki powinny znaleźć stałe miejsce w naszym planie dnia.

5. Oswajamy jogę

Joga

Joga to nie tylko ćwiczenia rozciągające i medytacyjne. Dzięki jodze nasze ciało fantastycznie się relaksuje, a odpowiednie ćwiczenia na oddychanie wspaniale dotleniają mózg i doskonalają zdolność koncentracji. Przeprowadzono badania, które udowodniły, że 12 minut medytacji dziennie jest idealnym treningiem dla obszarów mózgu odpowiedzialnych za wspomnienia i odzyskiwanie informacji, które wydawały się być już dawno zapomniane.

Artykuły podobne